Czysty tlen na fibromialgię

Fibromialgia jest chorobą dotykającą zarówno ciało, jak i umysł. Nie wiemy niestety, co jest przyczyną tej choroby. To dlatego jej leczenie jest takie trudne. Naukowcy opracowali jednak nową metodę, która może pomóc w złagodzeniu objawów – terapia tlenem.

Czysty tlen na fibromialgię

Naukowcy z TAU‘s Sagol School of Neuroscience w Tel Awiwie zbadali metodę hiperbarycznej terapii tlenowej (HBOT). Zakłada ona zwiększenie stężenia tlenu w mózgu i we krwi, co ma łagodzić procesy zapalne i przyśpieszyć regenerację mózgu.

   W badaniu wzięło udział 60 kobiet w wieku 21-67 lat. U wszystkich rozpoznano fibromialgię przynajmniej dwa lata wcześniej i wszystkie cierpiały na bóle całego ciała. Dodatkowo reakcja bólowa na ucisk pojawiała się w 11 z 18 punkach ciała.

48 uczestniczek przez rok brało udział w 90-minutowych sesjach tlenowych pięć razy w tygodniu. Naukowcy byli w stanie ustalić, które obszary mózgu były aktywne i w jakim stopniu. Dodatkowo uczestniczki przed badaniem i po nim musiały wypełnić odpowiednią ankietę dotyczącą jakości ich życia i obciążenia psychicznego.

Okazało się, że u 70% kobiet objawy choroby ustąpiły, a tym samym poprawiła się jakość ich życia, a także samopoczucie. Co więcej, nastąpiło trzykrotne podwyższenie progu bólu w uciskanych punktach.

Naukowcy zakładają, że za pomocą terapii tlenowej można leczyć zaburzenia przekazywania sygnałów bólowych w mózgu, czyli faktyczną przyczynę fibromialgii.

Słowa kluczowe:
bólfibromialgia

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów