Gorączka jest naturalną reakcją obronną. Świadczy o toczących się w organizmie procesach chorobowych lub stanie zapalnym. Niezależnie od jej przyczyn warto regularnie kontrolować temperaturę ciała z użyciem termometru. Jak często to robić i jakie czynniki mogą negatywnie wpłynąć na pomiar? Sprawdź!
Częstotliwość mierzenia temperatury należy dopasować do aktualnej kondycji organizmu i własnego samopoczucia. Zdrowe osoby raczej nie wykonują pomiarów regularnie, jednak w przebiegu infekcji większość chorych sięga po termometr 2-3 razy dziennie. Takie podejście pozwala kontrolować parametry organizmu i w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia farmakologicznego.
Przy bardzo wysokiej temperaturze przeważnie korzysta się z termometru co kilka godzin. Umożliwia to monitorowanie stanu zdrowia i szybkie reagowanie na bardzo wysoką gorączkę.
W razie wątpliwości co do częstotliwości pomiarów u osoby zmagającej się z konkretnymi schorzeniami warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Pomiar temperatury umożliwia ocenę, czy w organizmie nie rozwijają się stan zapalny lub infekcja. Aby umożliwił wyciągnięcie poprawnych wniosków, musisz przeprowadzić go w prawidłowy sposób – w zależności od rodzaju stosowanego termometru.
Termometr przeznaczony do pomiaru pod pachą, w ustach lub odbycie
Klasyczne termometry, służące do pomiaru w jamie ustnej, odbycie lub pod pachą, muszą być umieszczone w wybranym miejscu przez czas wskazany w instrukcji. W przeciwnym razie odczyt może okazać się niewiarygodny. Poza tym rekomenduje się unikać wielokrotnego przeprowadzania pomiarów w krótkich odstępach czasowych.
W przypadku pomiarów termometrem bezdotykowym należy przestrzegać zaleceń wskazanych w instrukcji. Przeważnie trzeba włączyć urządzenie, skierować je w kierunku czoła i przeprowadzić badanie. Wykonanie pomiaru ze zbyt dużej lub zbyt małej odległości zazwyczaj powoduje zafałszowanie wyniku. Negatywnie na wiarygodność odczytu wpływa też dotykanie palcami sensora urządzenia — zabrudzony czujnik nie będzie bowiem w stanie podać precyzyjnego wyniku.
Na temperaturę ciała wpływają rozmaite czynniki środowiskowe, takie jak upał, zimno, zmęczenie, stres czy głód, a także niektóre leki (np. aspiryna czy paracetamol u niektórych powodują obniżenie ciepłoty organizmu).
Zmiana otoczenia — kontrolę ciepłoty ciała rekomenduje się przeprowadzić w momencie, gdy badana osoba przebywa w temperaturze pokojowej od minimum 30 minut.
Klimatyzacja — pomiaru temperatury ciała nie zaleca się wykonywać w pomieszczeniach z takim urządzeniem.
Przebywanie w wodzie — termometru zaleca się użyć po co najmniej 30 minutach od kąpieli lub pływania.
Intensywny wysiłek — z pomiarem warto poczekać ok. pół godziny również po aktywności fizycznej.
Uwzględnienie powyższych wskazówek sprawi, że odczyty temperatury będą bardziej wiarygodne. Prawidłowość pomiarów ma istotne znaczenie dla skuteczności stosowania terapii przeciwgorączkowej oraz wykrycia przyczyny podwyższonej ciepłoty ciała.