Rak prostaty: testy pozwolą uniknąć więcej i operacji

Rak prostaty: testy pozwolą uniknąć więcej i operacji

Günter Stein

2 października 2018

Rozwój raka prostaty przebiega u różnych mężczyzn inaczej. U niektórych nowotwór narasta bardzo powoli. W takiej sytuacji warto go po prostu tylko aktywnie obserwować. W innych przypadkach schorzenie postępuje bardzo szybko i konieczne jest leczenie. Aby indywidualnie stwierdzić, co będzie najbardziej odpowiednią strategią, konieczne jest dokładne ocenienie postępu choroby. Prognozowanie w tym zakresie umożliwia nowy test.

Rak prostaty: testy pozwolą uniknąć więcej i operacji

Test ten polega na ustaleniu tak zwanego CCP-score (cell cycle progression). Umożliwia to statystyczną wypowiedź na temat postępu schorzenia. W ten sposób wraz z lekarzem prowadzącym na każdym kolejnym etapie schorzenia możesz podjąć nową decyzję co do dalszego postępowania.

Jak działa ten test

Agresywność nowotworu jest uzależniona od szczególnych właściwości na poziomie cząsteczkowym komórek nowotworowych. Jeśli są one agresywne, zawierają więcej molekuł (RNA), które odzwierciedlają aktywność poszczególnych genów. W mniej agresywnych komórkach nowotworowych cząsteczki te zawarte są w mniejszym stężeniu. Nowy test jest w stanie określić aktywność genów. Jeśli podczas badania pobierze się próbki z prostaty, test może dać bardzo dokładną odpowiedź na temat agresywności nowotworu.

Badania kliniczne potwierdzają korzyści płynące z takiego testu

CCP-score sprawdzono dotychczas z sukcesem w 7 badaniach, w których udział wzięli zarówno już leczeni, jak i jeszcze nieleczeni pacjenci. Najnowsza badanie – Crawford-Study – pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jego celem było stwierdzenie, jaki jest wpływ tego parametru na zalecenia terapeutyczne i decyzje urologów oraz samych pacjentów. Udział wzięło około 300 mężczyzn. Wynik: w 65% przypadków zalecenia terapeutyczne przed i po teście różniły się!

Moja porada lekarska

Moja rada

Sprawdzenie CCP-score daje ci wiele możliwości:

- Jeśli ze względu na swój profil ryzyka w grę wchodzi aktywna obserwacja (niskie CCP-score), daje ci to szeroki zakres bezpieczeństwa. Ułatwia to okres oczekiwania i obserwacji.

- Jeśli twój poziom CCP-score jest wysoki, można od razu wdrożyć odpowiednie środki zaradcze.

- Jeśli twoja prostata została już usunięta, dzięki takiemu testowi można łatwiej stwierdzić, czy konieczne jest naświetlanie.

Rzadziej więc dochodzi do nadmiernego naświetlania, jak i sytuacji, w których nie zostało ono przeprowadzone pomimo konieczności.

Kto za to zapłaci

Badanie jest nierefundowane.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel