Cukrzyca: Dlaczego decydujący jest wysoki poziom testosteronu?

Cukrzyca: Dlaczego decydujący jest wysoki poziom testosteronu?

Günter Stein

18 kwietnia 2019

W przypadku cukrzycy typu 2 ważne jest by zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej. Może w tym pomóc testosteron.

Cukrzyca: Dlaczego decydujący jest wysoki poziom testosteronu?

Tematem związku między testosteronem, a cukrzycą zajęli się naukowcy z New York State University w USA.

Często padamy ofiarą błędnego koła. Nadwaga prowadzi często do niedoboru testosteronu lub jest przyczyną tego zjawiska. Niedobór hormonów płciowych prowadzi z kolei do przybierania na wadze. Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 wzrasta wraz z procentem tkanki tłuszczowej.

Jak pomaga testosteron?

Naukowcy odkryli, że wyższy poziom hormonu płciowego korzystnie wpływa na zdrowie mężczyzn z cukrzycą typu 2. Dlaczego? Ponieważ testosteron wspiera spalanie tkanki tłuszczowej i pomaga nam zadbać o rozbudowę mięśni.

Z jednej strony testosteron stymuluje geny, które odpowiadają za to, by tkanki lepiej zaopatrywano w insulinę, a z drugiej hamuje działanie genów o odwrotnym działaniu. Dodatkowo dostarczanie testosteronu do organizmu prowadzi do zmniejszenia zawartości substancji zapalnych we krwi. Należą do nich białka, które bezpośrednio lub pośrednio zmniejszają wrażliwość komórek na insulinę.

Cukrzycy mają zakaz na niski poziom testosteronu

Ten sam zespół badacze już w 2010 roku udowodni, że cukrzyca typu drugiego ma silny związek z gospodarką hormonalną, a w szczególności z testosteronem.

U około jednej trzeciej chorych mężczyzn stwierdzono bardzo niski poziom hormonów płciowych. Naukowcy idą o krok dalej. Niski poziom testosteronu bardzo często sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2!

Wnioski

Terapia testosteronem może być przełomową metodą leczenia cukrzycy!

Słowa kluczowe:
cukrzycatestosteron

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów