Mniej amputacji dzięki nowej metodzie operowania

Jeśli diabetyk żyje przez wiele lat ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, mogą wystąpić dramatyczne konsekwencje zdrowotne takiego stanu rzeczy. Jedną z nich jest amputacja stopy lub nowej całej nogi.

Mniej amputacji dzięki nowej metodzie operowania

Angielscy chirurdzy z Manchesteru zdziałali jednak coś, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe. Udało im się obniżyć o 23% liczby amputacji w wyniku zaburzeń ukrwienia w przebiegu cukrzycy (Ahmad et al.: Integrating podiatric with vascular surgery — the Manchester model. A paradigm shift resulting in fewer major amputations; The Diabetic Foot Journal, 2018, Vol 21, No 1, 48–51). Sukces ten pozwala jednocześnie na stwierdzenie, że statystycznie nie ma znaczenia, czy zaburzenia ukrwienia pojawiły się w przebiegu cukrzycy czy innego schorzenia. Jest to sensacyjne wydarzenie. Trik polega na optymalnym połączeniu odpowiedniej pielęgnacji stóp i działań chirurgicznych. Chirurdzy stosują tutaj bowiem najnowsze techniki chirurgii naczyniowej.

Moja porada lekarska

Właściwie Anglicy nie zdziałali tutaj żadnego cudu. Pokazali jedynie, jakie istnieją możliwości dzięki optymalnej opiece medycznej przy silnych zaburzeniach ukrwienia. Takie możliwości mamy również do dyspozycji w Polsce. Od samej metody Anglików lepsza jest tylko właściwa profilaktyka. Utrzymuj swój poziom hemoglobiny glikowanej poniżej 7,5%, a nie będziesz mieć problemów z dolnymi kończynami.

  

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów