Od 1 marca ceny insulin poszybują w górę

Od 1 marca ceny insulin poszybują w górę

Anna Gardyniak

21 lutego 2020

Kilka dni temu na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawiło się obwieszczenie ministra zdrowia z dnia 18 lutego 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2020 r. Niestety, nie ma w nim dobrych wiadomości dla diabetyków.

Od 1 marca ceny insulin poszybują w górę

Od 1 marca 2020 r. wszyscy chorzy na cukrzycę typu 1 mogą korzystać z refundacji na szybkodziałającą insulinę FIASP, która właśnie pojawiła się na liście leków refundowanych. Dopłata pacjenta do 1 fiolki z 10 ml insuliny wyniesie 19,67 zł, a za 5 wkładów po 3 ml pacjent zapłaci 37,47 zł.

I to jedyna pozytywna informacja dotycząca leków refundowanych dla diabetyków, bowiem w przypadku wszystkich pozostałych typów insulin od 1 marca chory będzie musiał zapłacić więcej. W obwieszczeniu możemy przeczytać, że co prawda ceny detaliczne tych preparatów spadły, ale Ministerstwo Zdrowia jednocześnie obniżyło wysokość limitu finansowania tych leków, co automatycznie przełoży się na to, że to pacjent musi dopłacić różnicę.

W przypadku pasków do pomiaru glukozy we krwi i pomiaru cukru i ketonów w moczu ceny i poziom refundacji pozostają na niezmienionym poziomie.

Źródło: www.gov.pl/mojacukrzyca.org

Więcej Artykułów

wiper-pixel