Preparaty z chromem obniżają poziom cukru we krwi

Preparaty z chromem obniżają poziom cukru we krwi

dr Ulrich Fricke

18 kwietnia 2019

Jeśli chorujesz na cukrzycę, idealnie możesz uzupełnić swoje leczenie o chrom i ewentualnie w ten sposób zaoszczędzić na lekach.

Preparaty z chromem obniżają poziom cukru we krwi

Wykazało to badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Petropolis w Brazylii, którego wyniki opublikowano na łamach magazynu Journal of Trace Elements in Medicine and Biology. Naukowcy przez 4 miesiące podawali 71 diabetykom codziennie 600 µg chromu. Tak samo liczna grupa kontrolna otrzymywała jedynie preparat placebo. Wszyscy uczestnicy otrzymywali ponadto normalne leki przeciwcukrzycowe i zostali pouczeni w kwestii zdrowego odżywiania.

Probanci z grupy przyjmującej chrom pod koniec badania mogli pochwalić się wyraźnie poprawionymi badaniami wyników krwi. W grupie kontrolnej nie zauważono spektakularnej poprawy, np. poziom cukru na czczo w grupie przyjmującej chrom spadł o 31 mg/dl – w grupie kontrolnej zaledwie o 14 mg/dl. W grupie przyjmującej chrom poziom hemoglobiny glikowanej spadł o 1,9, zaś w grupie kontrolnej – o 1.

Co możesz zrobić: Preparaty z chromem kupisz w aptece bez recepty. Przed jego przyjęciem porozmawiaj ze swoim lekarzem – być może obniży on dawki innych leków przeciwcukrzycowych, które bierzesz. Jeśli długotrwale przyjmujesz taki preparat, musisz regularnie kontrolować poziom żelaza w swojej krwi. Oba te pierwiastki nawzajem zakłócają swoje wchłanianie w jelitach.

Słowa kluczowe:
Chromcukrzyca

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów