Uwaga: cukrzyca sprzyja artrozie!

Uwaga: cukrzyca sprzyja artrozie!

Dr med. Rainer Limpinsel

15 września 2018

Cukrzycy czterokrotnie częściej trafiają pod nóż niż osoby nieobciążone tą chorobą. Przyczyną jest uszkodzenie stawów biodrowych lub kolanowych. Takie statystyki wynikają między innymi z nadwagi i podeszłego wieku. Z drugiej strony źródłem problemu jest podwyższony poziom cukru, co zwiększa ryzyko dwukrotnie.

Uwaga: cukrzyca sprzyja artrozie!

Na tę chwilę medycyna akademicka wzbrania się przed uznaniem artrozy za bezpośredni skutek cukrzycy. Niesłusznie! Należy chronić się przed źródłem tych chorób. Utrzymuj swój poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c) poniżej 7% i staraj się łagodzić objawy, które już wystąpiły.

Jak łagodzić dolegliwości?

- Uprawiaj sporty łagodzące ból stawów spowodowany przez artrozę. Odpowiednia będzie jazda na rowerze, gimnastyka i pływanie.

- Utrata zbędnych kilogramów zawsze ma dobry wpływ na osoby chore na artrozę i cukrzycę. Im mniej będziesz obciążać stawy, tym dłużej będziesz cieszyć się zdrową chrząstką stawową.

- Panie powinny unikać butów na wysokich obcasach. Noszenie takiego obuwia powoduje miejscowe przeciążenia głównie w stawie kolanowym.

Słowa kluczowe:
artrozacukrzyca

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów