Wyczuj swoje stopy

Wyczuj swoje stopy

Dr med. Rainer Limpinsel

15 września 2018

Dostępne są już wyniki badania PROTECT. W czasie jego trwania lekarze zbadali stopy 1600 pacjentów. Wyniki były zatrważające. Co drugi chory na cukrzycę miał uszkodzone nerwy w stopach. Ale nawet co trzeci rzekomo zdrowy człowiek wykazywał objawy uszkodzenia nerwów. Dotyczyło to niezdiagnozowanych cukrzyków.

Wyczuj swoje stopy

Szczególnie alarmujący jest fakt, że większość ludzi nie interpretuje bólu czy uczucia palenia jako uszkodzenia nerwów. Cukrzyca szybko powoduje zniszczenie nerwów. Utrata 20% włókien nerwowych nie jest rzadką diagnozą w momencie stwierdzenia cukrzycy. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi skutkuje odkładaniem się cukru (jako substancji szkodliwej) w tkankach stóp, powodując m.in. uszkodzenie nerwów. Ważne jest również, że im mniej alkoholu i nikotyny przyjmujesz, tym lepiej będą czuły się twoje stopy.

Objawy, które powinny niepokoić

Bierz na poważnie wszelkie zmiany w twoich stopach. Alarmujące jest mrowienie, palenie, brak czucia czy ból. Benfotiaminę (np. Benfogamma) kupisz w aptece bez recepty. Jest to środek łagodzący dolegliwości pochodzące od nerwów.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów