Testujemy leki na przeziębienie

Testujemy leki na przeziębienie

Dr med. Rainer Limpinsel

25 października 2018

Stare przysłowie mówi, że nieleczone przeziębienie trwa tydzień, a leczone 7 dni. Mimo to wielu Polaków każdego roku przy pierwszych objawów przeziębienia biegnie do apteki, by zaopatrzyć się w wiele dostępnych tam bez recepty specyfików. To wystarczający powód, by dokładniej przyjrzeć się tym lekom.

Testujemy leki na przeziębienie

OSTROŻNIE Z LEKAMI NA PRZEZIĘBIENIE I PREPARATAMI ŁĄCZONYMI

Grippostad C

Lek ten znany jest pod postacią kapsułek. Składnikami czynnymi każdej z nich jest 150 mg kwasu askorbinowego (witamina C), 2,5 mg chlorfenaminy, 20 mg kofeiny i 200 g paracetamolu. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i obniżającym gorączkę. Chlorfenamina zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Ale ponieważ tę substancję przyjmujesz poprzez połknięcie kapsułki, a nie umieszczenie jej w nosie, działa ona na cały organizm i powoduje zmęczenie. Ma temu przeciwdziałać obecność kofeiny. Efekt tego leku jest podobny, jak przy wypiciu kawy i jednoczesnym zjedzeniu cytryny. Obrzęk nosa można zmniejszyć dzięki zastosowaniu sprayu, a przy gorączce i silnych bólach można połknąć po prostu zwykłą tabletkę paracetamolu. Twój nakład finansowy jest wówczas niższy o 60%. Lek Grippostad C jestem przy tym lekiem odpowiednim dla diabetyków, nie ma bowiem żadnego wpływu na poziom cukru we krwi. Nie można jednak łączyć go z alkoholem. Nie możesz przyjąć tego leku również wtedy, gdy chorujesz na nerki lub masz uszkodzoną wątrobę.

Wick medinait

Lek ten kupujemy pod postacią syropu. W 100 ml zawiera on: 0,025 g doksylaminy, 0,0267 hemisiarczku efedryny, 0,05 g bromowodorku dekstrometorfanu i 2,0 g paracetamolu. Efedryna i doksylamina mają zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa. Jednak substancje te działają nie tylko na nos, lecz na cały twój organizm. Najbardziej znanym skutkiem ubocznym przyjęcia efedryny jest kołatanie serca lub nadciśnienie. Doksylamina to natomiast silny lek nasenny. Bromowodorek dekstrometorfanu ma zmniejszyć kaszel. Lek ten zawiera ponadto 18% alkoholu! Substancje czynne w nim zawarte nie mają wpływu na twoją cukrzycę. Syrop ten zawiera jednak dodatkowo cukier. Przyjmując 1 dawkę, należy liczyć się z 1 jednostką chlebową. Poza tym zawiera on relatywnie dużo soli. Moja opinia na temat tego specyfiku jest bardzo krytyczna. Jego przyjmowanie przypomina mi popicie tabletki nasennej wódką, a do tego połknięcie nieco kropli do nosa i syropu na kaszel. Być może łatwiej po nim zaśniesz, ale syrop ten pomoże ci tylko zatuszować objawy przeziębienia. Specyfiku tego nie mogą przyjmować epileptycy ani osoby chore na jaskrę, a także osoby ze schorzeniami nerek i wątroby.

Aspirin complex

Środek ten występuje pod postacią granulatu do rozpuszczania w wodzie. Można go postrzegać jako najlepszy ze wszystkich opisanych w niniejszym artykule. Zawarte w nim substancje czynne to 500 mg kwasu acetylosalicylowego oraz 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny. Efedryna jest już nam znana jako środek przeciwko obrzękniętej błonie śluzowej nosa (wraz ze znanymi nam efektami ubocznymi). Kwas acetylosalicylowy to inaczej aspiryna. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jednocześnie rozrzedza krew. Środek ten działa więc jak aspiryna połączona z kroplami do nosa. Substancje czynne nie mają wpływu na twoją cukrzycę, jednak każda saszetka zawiera 2 g cukru. Lek ten nie jest przeznaczony dla osób z problemami żołądkowymi, a także z problemami z sercem, wątrobą czy nerkami.

Uwaga Trzymaj się z daleka od Wick medinait jeśli jesteś osobą łatwo uzależniającą się albo męczy cię silny mokry kaszel. Możesz się bowiem w nocy udusić!

Moja porada lekarska

MOJA PORADA

Najlepiej sięgać po leki tylko z jedną substancją czynną. Ponieważ generalnie nie istnieje lek, co do którego udowodniono, że rzeczywiście skraca czas przeziębienia, skup się na łagodzeniu w bólu i gorączki. Polecam takie specyfiki jak Dolormin Compact, Kontagripp Sandoz, Grippex. Pamiętaj również, że nic tak nie pomoże twojemu organizmowi w czasie przeziębienia, jak spokój i odpoczynek.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów