Granat na raka?

Granat na raka?

dr Ulrich Fricke

26 kwietnia 2018

Pytanie:Mój były kolega z pracy jest pewien działania granatu. Twierdzi, że sok z granatów chroni przed rakiem prostaty. Czy to prawda? I w jakiej postaci mam go spożywać – jako sok?

Granat na raka?

Odpowiedź: Tak, rzeczywiście są badania potwierdzające takie działanie. Jedna szklanka soku z granatów dziennie może zmniejszyć wartości markera nowotworowego PSA. Granat zawiera więcej antyoksydantów niż czerwone wino czy sok winogronowy. Dlatego zapobiega nie tylko rakowi. Wzmacnia bowiem w zasadzie cały organizm i system odpornościowy. Dla skutku prozdrowotnego istotne jest synergiczne działanie wszystkich składników. Dlatego najlepiej kupować sok lub świeże owoce. Nie warto stosować żadnych preparatów zawierających tylko pojedyncze składniki (np. tylko sam kwas elagowy). Sok można nabyć w aptekach, drogeriach i sklepach ze zdrową żywnością.

Wskazówka: W tureckich sklepach można dostać syrop z soku granatów Nar Ekşisi (wymawia się „narr eckszisi”). Wystarczy zażywać dziennie 4 do 5 łyżek stołowych. Należy zwrócić uwagę, aby nie był sztucznie słodzony, np. syropem glukozowym. Uwaga! Sok z granatów pozostawia plamy na tekstyliach, których praktycznie nie można wywabić!

Dr Ulrich Fricke

sok z granatów, nowotwory

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów