Wspomóż swoją przemianę materii – przez jeden dzień pij tylko soki

Wspomóż swoją przemianę materii – przez jeden dzień pij tylko soki

Anna Gardyniak

21 września 2018

Narządy uczestniczące w procesie trawienia są nieustannie przeciążone. Słodycze, makarony, tłuste mięso i inne przysmaki świetnie smakują, ale ich strawienie to duży wysiłek dla organizmu. Dlatego od czasu do czasu warto pozwolić mu odpocząć.

Wspomóż swoją przemianę materii – przez jeden dzień pij tylko soki

Sposobem na to może zafundowanie swojemu organizmowi diety oczyszczającej polegającej na tym, że na jeden dzień rezygnujemy z jedzenia i pijemy wyłącznie soki. Taka decyzja - oprócz odpoczynku dla układu trawiennego - może też przynieść dodatkowe korzyści. Pozwoli bowiem pozbyć się nieco tkanki tłuszczowej. Soki warzywne i owocowe nie zawierają bowiem ani tłuszczu, ani białka. Dlatego pijąc je, ułatwiasz pracę wątroby, która jest odpowiedzialna za trawienie tych składników.

Najlepsze soki, które możesz pić podczas dnia oczyszczającego, to:

  • pomidorowy,
  • z selera,
  • z marchwi,
  • z ziemniaków (ma silne właściwości antybakteryjne i jest stosowany przez medycynę naturalną w chorobach dwunastnicy i żołądka),
  • z buraków,
  • z pomarańczy,
  • z grejpfruta.

Soki warzywne mają działanie zasadowe, a więc pomagają wydalać zbędne kwasy, czyli fosforowy i moczowy. Zmniejsza to dolegliwości związane z reumatyzmem, artretyzmem i artrozą oraz skuteczne zapobiega tym schorzeniom. Soki pomagają też jelitom oczyścić się i zregenerować pod nieobecność w diecie tłuszczów, białka czy błonnika.

Podczas takiego dnia działanie soków warto wspomóc herbatą ziołową z ostropestu plamistego, krwawnika (który oczyszcza organizm z toksyn) oraz mniszka (który działa przeczyszczająco). Ale uwaga - herbatka z mniszka lekarskiego (mleczu) może wchodzić w niepożądane reakcje z litem, antybiotykami i lekami stosowanymi na wątrobę.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel