Kiedy seks po operacji?

Kiedy seks po operacji?

Johanna Müller

10 grudnia 2018

Z różnych pytań od czytelników: często dostaję pytania zarówno od czytelników, jak i od czytelniczek, dotyczących możliwości powrotu do aktywności seksualnej po zabiegu operacyjnym. Być może ze wstydu, a być może dlatego, że nikt się nad tym specjalnie nie zastanawia, temat ten nigdy nie został dobrze wyjaśniony. Dlatego porozmawiamy o nim na łamach niniejszego magazynu.

Kiedy seks po operacji?

PYTANIA CZYTELNIKÓW

Johanna Müller odpowiada: Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet może dojść do poważnego zaburzenia życia seksualnego po zabiegu operacyjnym. Przyczyną często nie są zaburzenia organiczne, ale psychiczna niepewność.

Trzymaj się poniższych wytycznych

Poniżej przedstawiam wytyczne dotyczące najczęstszych zabiegów operacyjnych. Są to informacje dotyczące tego, przez jaki czas po operacji należy powstrzymywać się od współżycia.

Lifting twarzy: W zależności od rozległości zabiegu i opuchlizny na twarzy zaleca się abstynencję seksualną, trwającą od 2 do 4 tygodni.

Katarakta: Nie istnieją tutaj żadne zalecenia co do abstynencji seksualnej.

Operacja stawu biodrowego: Pożycie seksualne możliwe jest wtedy, gdy blizna pooperacyjna nie przynosi żadnych dolegliwości.

Operacja serca: Tutaj zalecam powrót do aktywności seksualnej w momencie, gdy będziesz w stanie bez problemów wejść na drugie piętro po schodach (jest to wysiłek porównywalny z tym, jakiego należy dokonać podczas aktu seksualnego).

Operacja siatkówki oka: Zaleca się 2 tygodnie abstynencji seksualnej.

Porada

Jeśli twój lekarz robi z tego tematu tabu (lub po prostu „zapomina” wspomnieć o możliwych problemach w czasie seksu, po prostu otwarcie go to zapytaj).

Moja porada lekarska

Mój wniosek

To wszystko to oczywiście ogólne zasady, które nie muszą obowiązywać w twoim przypadku. Zachęcam jednak do powrotu do aktywności seksualnej w momencie, w którym będziesz tego chcieć. Podobnie jak przy innych aktywnościach fizycznych, tak samo przy seksie zalecam stopniowe zwiększanie obciążenia. Gdy twoje zaufanie co do twojego stanu zdrowia wzrośnie, możesz znowu podjąć normalną aktywność seksualną. Warunkiem oczywiście jest brak jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych.

Słowa kluczowe:
operacjasekszawał serca

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów