Ruszaj się także w czasie upałów

Przy pięknej pogodzie uprawianie sportu to prawdziwa przyjemność. Jeśli jednak lato staje się zbyt gorące, nawet niezbyt forsowny sport szybko staje się męczarnią. Poniżej kilka cennych wskazówek, które pomogą ci przetrwać gorące miesiące i zachować formę również przy wysokich temperaturach.

Ruszaj się także w czasie upałów

PORADA MIESIĄCA

1. Powoli do zwycięstwa

30 stopni C to nie jest dobra temperatura na bicie rekordów. W czasie upałów zawsze wrzucaj na niższy bieg. Sam upał może bowiem podnieś twój puls nawet o 20 uderzeń na minutę w porównaniu z niskimi temperaturami. Ważne jest też, że każdy inaczej reaguje na ciepło. Niektórzy już powyżej temperatury 20 stopni nie są w stanie wiele działać w kwestii sportu, inni przy 35 stopniach nadal są doskonale wydajni. Musisz sam sprawdzić, na ile jesteś w stanie ćwiczyć.

2. Dopasuj trening do temperatur

  Latem najlepiej kierować się strategią uników. Schodź z drogi największemu upałowi, ale także słońcu i ozonowi. Nie jest to duży problem. Latem wcześnie jest jasno i późno robi się ciemno. Wykorzystaj długi dzień. Rano i wieczorem jest chłodniej niż po południu. W żadnym wypadku nie wolno trenować w południe. Czy twój zwykły trening staje się dla ciebie przy upale zbyt ciężki? Wybierze inny sport. Uprawiaj sporty wodne, najlepiej na odkrytym basenie. Daje to najlepszą możliwość schłodzenia się, ponadto dzięki wyporowi wody nie wkładasz w ćwiczenia tyle wysiłku.

3. Zadbaj o schładzanie

Organizm dysponuje własną klimatyzacją: jest to pot. Gdy pot zasycha na skórze, pojawia się chłód związany z parowaniem, który pozwala na utrzymanie mniej więcej stabilnej temperatury ciała. Możesz nieco wspomóc swój organizm w procesie utrzymywania niższej temperatury. Noś jasną i oddychającą odzież. Nogi i ręce powinny być odkryte, by przyspieszyć parowanie. Pamiętaj także o tym, aby odpowiednio dużo pić. Jeśli jest ci zbyt ciepło, polej nogi i ręce zimną wodą. Parując, obniży ona temperaturę ciała.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów