Artroza stawów biodrowych i kolanowych. Pomoc w kąpieli i pod prysznicem

Artroza stawów biodrowych i kolanowych. Pomoc w kąpieli i pod prysznicem

Gabriela Schwarz

18 września 2018

Cierpisz – podobnie jak ja – na artrozę stawów biodrowych lub kolanowych? W takim wypadku prysznic czy kąpiel w wannie mogą stać się wyzwaniem. Z tego artykułu dowiesz się, jak przezwyciężyć te trudności przy pomocy różnych przydatnych gadżetów.

Artroza stawów biodrowych i kolanowych. Pomoc w kąpieli i pod prysznicem

W wielu łazienkach wciąż nie ma pryszniców, a są jedynie wanny. Dla osób chorujących na artrozę stawów biodrowych lub kolanowych wejście i wyjście z wanny może być szczególnie trudne i co gorsze, grozić upadkiem. Rozwiązałam ten problem dzięki specjalnym schodkom do wanny, które również znacznie ułatwiają mi wyjście z niej.

Takie pomoce są montowane zazwyczaj na krawędzi wanny i mocowane przy pomocy klamer. Dostępne są także pomoce montowane na podłożu i ścianach wanny przy pomocy śrub. W ten sposób jednak niszczy się kafelki. Jeżeli wynajmujecie mieszkanie, montaż takiego urządzenia należy uzgodnić z właścicielem. Uszkodzone kafelki będą wymagały wymiany przed przeprowadzką.

Osobiście polecam montaż uchwytów na ścianie wanny lub prysznica. Większość z nich można przymocować bez konieczności wkręcania śrub.

PORADA: UCHWYTY Z PRZYSSAWKAMI

Również dla nieco cięższych

Ja używam uchwytu mocowanego na przyssawki. Bez obaw, takie zabezpieczenie jest w stanie utrzymać również osoby o większej masie ciała. Mówię to z własnego doświadczenia. Mają też inną zaletę: można je łatwo zdjąć ze ściany i zabrać ze sobą w podróż. Można więc skorzystać z nich w hotelu. Dzięki temu swobodnie weźmiesz odprężającą kąpiel lub odświeżający prysznic wszędzie, gdzie zechcesz – bez ryzyka upadku.

Maty antypoślizgowe chronią przed upadkiem

Za utrzymanie stabilnej pozycji w wannie czy pod prysznicem odpowiadają maty antypoślizgowe. Mocuje się je za pomocą wielu drobnych przyssawek.

Im więcej przyssawek znajduje się na spodniej stronie maty, tym lepiej będzie się ona trzymała podłoża. Powierzchnia antypoślizgowa pomoże zachować bezpieczną postawę w wannie i pod prysznicem. Przy zakupie maty należy zwrócić uwagę na to, aby nabyć produkt, który przykryje całą powierzchnię wanny. Maty pod prysznic mogą mieć okrągły lub czworokątny kształt.

Naklejki antypoślizgowe zamiast mat

Inną możliwością zapewnienia sobie bezpieczeństwa w wannie i pod prysznicem są kolorowe lub przezroczyste naklejki – okrągłe lub podłużne, o różnej wielkości. Wcześniej na rynku dostępne były tylko naklejki, które w krótkim czasie traciły na wyglądzie i zbyt łatwo odklejały się. Te produkowane obecnie są o wiele lepszej jakości.

Są wykonywane z materiałów przyjaznych skórze, łatwo się je nanosi (naklejki samoprzyklejające się). W razie potrzeby można je usunąć podgrzewając (np. przy pomocy suszarki) bez obawy o trudne do usunięcia resztki kleju.

Wszystkie przedstawione powyżej gadżety i wiele innych znajdziecie w sklepach z zaopatrzeniem medycznym oraz w internecie.

Słowa kluczowe:
artroza

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów