Ból po zmianie materaca do spania

Ból po zmianie materaca do spania

prof. dr Ingo Froböse

18 września 2018

Pan Tadeusz pyta: Zgodnie z Pańskimi zaleceniami z tekstu „Sen i ból pleców” kupiłem sobie nowy materac o średniej twardości. Wcześniej przez kilkadziesiąt lat używałem miękkich materacy. Teraz jednakże każdego ranka odczuwam ból pleców. Czy ma to związek z nowym materacem?

Ból po zmianie materaca do spania

Prof. Froböse: Bóle zdecydowanie mogą mieć związek z nowym materacem. Pana kręgosłup przyzwyczaił się bowiem przez te wszystkie lata do zbyt miękkiego materaca. Żeby skompensować to miękkie podłoże, mięśnie musiały w nocy pracować, żeby wspierać kręgosłup. Jeżeli leży Pan teraz na materacu, który jest dostatecznie twardy, pojawiają się skurcze, ponieważ jest za dużo napięć mięśniowych. Z czasem mięśnie nauczą się, że w nocy nie muszą już tak się naprężać – poranne bóle znikną.

Jednakże do momentu, aż obudzi się Pan rano bez bólu, może minąć kilka tygodni. Trzeba liczyć się z tym, że potrwa to cztery do sześciu tygodni. Pańskie plecy przyzwyczaiły się przez wiele lat do zbyt miękkiego materaca, tym samym potrzebują teraz trochę czasu, żeby zmienić te przyzwyczajenia.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów