Dlaczego cierpię na bóle pleców, skoro jestem szczupły?

Zawsze byłem bardzo szczupły. A mimo to teraz bolą mnie plecy! Zawsze myślałem, że taka przypadłość dotyka jedynie otyłych. Co Pan o tym sądzi?

Dlaczego cierpię na bóle pleców, skoro jestem szczupły?

Thomas Wessinghage: Rzeczywiście, otyli ludzie często cierpią na bóle pleców, gdyż ich kręgosłup zmuszony jest do noszenia znacznej wagi. Zwiększa to ryzyko wystąpienia zmian spowodowanych jego „zużyciem”. Drugą grupą ludzi, którzy są narażeni na tego typu dolegliwości, są osoby szczupłe, ale wysokie – takie, jak ty. Należy zatem koniecznie ustabilizować długą oś swojego ciała, ale w twoim przypadku problemem mogą być zapewne zbyt słabe mięśnie.

W zależności od przyczyny zaleca się różne strategie działania: ludzie otyli mogą pozbyć się bólu jedynie poprzez pozbycie się nadmiernych kilogramów. Osoby szczupłe muszą zaś wzmocnić swoją muskulaturę. Za stabilność kręgosłupa odpowiadają przede wszystkim mięśnie głębokie, one również są odpowiedzialne za prawidłowy rozkład sił w plecach, co zapobiega nadmiernym obciążeniom danych partii. Są to przykładowo mięśnie poprzeczne brzucha, które obejmują tułów niczym gorset. Odpowiednie ćwiczenia pokaże ci fizjoterapeuta, trener pilatesu czy nauczyciel jogi.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów