Gdy przychodzą wnuczęta

Gdy przychodzą wnuczęta

Gabriela Schwarz

18 września 2018

Wnuczęta lubią by poświęcać im czas – zarówno w domu, jak i poza nim. Nie biorą pod uwagę, że babci czy dziadkowi mogą dokuczać stawy. Wprawdzie sama jeszcze nie mam wnucząt, często jednak pomagam moim przyjaciołom w opiece nad wnuczkami jako „zastępcza babcia”. Z dzieciakami trudno o nudę, a dobry stan zdrowia jest w cenie. Poniżej kilka wskazówek, jak ciekawie spędzić czas z dziećmi w różnym wieku pomimo dolegliwości ze strony stawów.

Gdy przychodzą wnuczęta

Co to za drzewo?

Polecam spacery do lasu. Wybierz taką trasę, przy której jest duże zróżnicowanie drzewostanu. Długość odcinka powinna być dopasowana do twoich możliwości. Niech wnuczęta zbierają liście. Od razu w lesie lub dopiero w domu porozmawiajcie o ich różnych wielkościach, kolorach i kształtach, czyli kryteriach, dzięki którym możliwe jest rozpoznanie gatunku drzewa, z jakiego pochodzą. Szukajcie wspólnie w ilustrowanych książkach przyrodniczych rysunków znalezionych liści i poznawajcie nazwy drzew.

Do zoo!

Niektóre ogrody zoologiczne oferują niezwykle ciekawe możliwości zwiedzania – np. karmienie zwierząt w zoo. Któregoś razu zabrałam na taki wypad mojego chrześniaka z okazji jego czternastych urodzin. Był zachwycony, zresztą ja także. Spacer w zoo to jedna z najlepszych aktywności fizycznych w przypadku zwyrodnień stawów – bez przesadnego wysiłku, z równomiernym obciążeniem. Dowiedz się, czy ogród zoologiczny w twojej okolicy również organizuje podobne atrakcje.

Trafianie do puszek

Zawody w rzucaniu do puszek to świetna zabawa – w ogrodzie czy nawet w domu. Potrzebujesz 10 pustych puszek i piłkę tenisową. Ustaw skrzynkę i zbuduj na niej z puszek wieżę lub ścianę. Rzucamy piłką tenisową w puszki, starając się zburzyć konstrukcję. Zapisujcie, ile rzutów potrzebował każdy z Was. Po kilku rundach wyłońcie zwycięzcę.

Zrób to sam

Każda zabawa, która wiąże się z wykonaniem określonych przedmiotów, zabawek, przydatnych narzędzi, a może ciekawych potraw to dla twoich wnuków i dla ciebie okazja do rozwijania kreatywności. I to bez zbytnich obciążeń. Pamiętaj, jeżeli cierpisz na artrozę stawów dłoni, aby nie pracować ze zbyt małymi przedmiotami, bo może ci to sprawiać trudność.

Moja porada: wybierzcie najlepsze zajęcie dla obojga

Jeśli dokuczają ci silne bóle kolan lub bioder, to prace ręczne czy rzucanie piłką w puszki będzie idealną formą spędzania czasu z wnuczkami. Jeśli natomiast cierpisz z powodu artrozy stawów palców, lepszym rozwiązaniem będzie spacer do zoo lub do lasu.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów