Jak aspiryna może leczyć zapalenie stawów?

Jak aspiryna może leczyć zapalenie stawów?

Günter Stein

1 maja 2019

Pan Krzysztof z Warszawy pyta: Niedawno przeczytałem w tabloidach, że aspiryna leczy chorobę zwyrodnieniową stawów. Ponieważ sam cierpię na tę chorobę, oczywiście zainteresowałem się tym tematem. Niestety nie znalazłem żadnego wyjaśnienia tego zjawiska. Czy mógłby mi Pan to wyjaśnić?

Jak aspiryna może leczyć zapalenie stawów?

Günter Stein odpowiada: To doniesienie jest zgodne z prawdą. Aspiryna wspiera produkcję resolwin serii D. Powstają one w organizmie z kwasów tłuszczowych omega-3. Dlatego naukowcy doszli do wniosku, że połączenie aspiryny i kwasów tłuszczowych omega-3 musi prowadzić do zwiększenia działania przeciwzapalnego. I rzeczywiście tak jest, jak potwierdzają badacze z Brigham and Women's Hospital oraz Harvard Medical School.

Uwaga!

Przyjmując na stałe aspirynę, nigdy nie należy zapominać o skutkach ubocznych zależnych od dawki (problemy żołądkowo-jelitowe, problemy z nerkami, wątrobą oraz morfologią krwi).

Wnioski

Moim zdaniem połączenie aspiryny i kwasów tłuszczowych omega-3 łagodzi jedynie objawy. Nie jest to jednak właściwa terapia sama w sobie. Niemniej jednak radzę regularnie przyjmować kwasy tłuszczowe omega-3, jako że mają działanie przeciwzapalne. Dzieje się tak, dlatego że są one w stanie zneutralizować nienasycone kwasy tłuszczowe kwas arachidonowego (obecne przede wszystkim w wędlinach i mięsie), co uważa się za czynnik wywołujący wiele procesów zapalnych. Jeśli cierpi Pan na zapalenie stawów, najlepszym sposobem na przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 jest stosowanie suplementów diety o dużych dawkach.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów