Jak ułatwić sobie prace domowe, gdy cierpisz na artrozę

Jak ułatwić sobie prace domowe, gdy cierpisz na artrozę

Gabriela Schwarz

19 września 2018

Wiele czynności wykonywanych w gospodarstwie domowym stanowi ogromne obciążenie dla naszych stawów. Pranie ręczne i prasowanie to w moim przypadku czynności, podczas których odczuwam granicę własnych możliwości. Poniżej kilka porad, dzięki którym je sobie ułatwisz.

Jak ułatwić sobie prace domowe, gdy cierpisz na artrozę

Jeszcze niedawno byłam w stanie wyprasować na raz wszystkie ubrania na cały tydzień. Nic więc dziwnego, że wskutek tych wielokrotnie powtarzanych, identycznych ruchów moje tak czy inaczej mocno zniszczone stawy zaprotestowały. W ten sposób dochodzimy do istotnego zalecenia: dziel prace domowe tak, aby nie wykonywać przez zbyt długi czas wciąż tej samej czynności. Pozwól swoim zmęczonym stawom na przerwę i odpoczynek. Optymalizuj prace domowe! Robienie prania w pralni, suszenie na strychu i prasowanie w kuchni nie świadczy o dobrym rozplanowaniu czynności.

PORADA: DZIEL PRACĘ

Nie pierz i nie prasuj całego prania naraz, lecz rozłóż tę czynność na kilka dni. Unikaj długotrwałych obciążeń. Od czasu do czasu należy Ci się przerwa!

Lżejsze prasowanie lżejszym żelazkiem

Pamiętacie ciężkie żelazka, przy pomocy których prasowały nasze babcie? Na całe szczęście w dzisiejszych czasach istnieją już bardzo lekkie żelazka, również parowe, które bez wielkiego nakładu sił po prostu ślizgają się po odzieży. Może warto rozważyć zakup takiego żelazka? Przede wszystkim do prasowania pościeli, obrusów itd.

Przy zakupie odzieży bierz pod uwagę to, jak się będzie później prasowało. Dlatego najlepiej po prostu sięgać po odzież niewymagającą prasowania. Kupuj prześcieradła na gumce. Podczas prasowania najistotniejszą rolę odgrywa wysokość deski do prasowania. Ustaw ją na takiej wysokości, aby móc prasować z wyprostowanymi plecami.

Wybieraj odpowiednie akcesoria

Bardzo dużą pomocą przy praniu i prasowaniu są drobne sprzęty, które pragnę niniejszym przedstawić. Na szczycie mojej listy jest narzędzie wspomagające pozycję stojącą. Jest to pewnego rodzaju stół roboczy na długich nogach. Korzystając z niego, odciążasz stawy stóp, kolan i bioder. Dobrym rozwiązaniem jest też krzesło biurowe o regulowanej wysokości – możesz wtedy prasować na siedząco. Wysokość obu urządzeń można regulować.

W razie problemów z wieszaniem prania, korzystaj z tak zwanych „klamerek-misiów”. Można je chwytać całą garścią, co chroni stawy Twoich palców. Ponadto są wykonane z miękkiego materiału, więc można je łatwo nasadzić i ściągnąć z tkaniny.

Tego typu klamerka ułatwi wieszanie i zdejmowanie prania.

Mokre pranie jest ciężkie. Kosz na pranie na kółkach ułatwia transport. Wygodniejsza będzie też suszarka stojąca zamiast rozciągniętych sznurków na pranie. W ten sposób unikniesz ciągłego podnoszenia rąk do góry.

Bardzo przydatny jest także tak zwany uchwyt uniwersalny, który pasuje do każdego włącznika w domu. Z racji swego kształtu przypominającego klamkę minimalizuje nakład sił, jaki trzeba włożyć przy obracaniu pokręteł. Dopasowuje się on perfekcyjnie do włączników każdej wielkości i może być wykorzystywany również do uruchamiania pokręteł kuchenki gazowej/elektrycznej, kranów i ogrzewania (można poszukać tego przyrządu w internetowych sklepach zagranicznych pod hasłem Universal Knob Turner’).

PORADA: WIRÓWKA DO SAŁATY

Jeżeli chcesz wykręcić mokry ręcznik, możesz wykorzystać do tego celu wirówkę do sałaty.

Słowa kluczowe:
artroza

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów