Przeszczep rzepki u chorego z guzem nowotworowym

Przeszczep rzepki u chorego z guzem nowotworowym

Anna Gardyniak

18 września 2018

Przeszczep rzepki u chorego z guzem nowotworowym to pierwszy taki zabieg w Europie. Dokonali tego lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Szymona Dragana. Chory powrócił do zdrowia i sprawności.

Przeszczep rzepki u chorego z guzem nowotworowym

Wyjątkowość zabiegu stanowił fakt, że chory, którego poddano zabiegowi przeszczepu rzepki, był leczony z powodu guza olbrzymiokomórkowego zajmującego tylko rzepkę.

„Standardowo wykonuje się u takich pacjentów wycięcie guza i uzupełnienie loży po nim przeszczepami kostnymi lub materiałem kościozatępczym. Czasami stosuje się także endoprotezy poresekcyjne. W tym przypadku było to niemożliwe, trzeba było zrekonstruować tzw. aparat wyprostny, by możliwe było u pacjenta prostowanie stawu kolanowego. W związku z tym podjęliśmy decyzję o przeszczepie allogennym od zmarłego dawcy całej rzepki” - powiedział prof. Dragan.

Efekty zabiegu okazały się bardzo dobre. 40-letni pacjent powrócił do pełnej sprawności, a pół roku temu wrócił też do pracy. Operację przeprowadzono przed rokiem, a lekarze poinformowali o wynikach dopiero po 12 miesiącach, by mieć pewność, że pozytywne efekty są ostateczne.

Do tej pory na świecie wykonano tylko jedną taką operację, w Indiach.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów