Pytania czytelników. Jazda na rowerze po wypadnięciu dysku?

Pytania czytelników. Jazda na rowerze po wypadnięciu dysku?

prof. dr Ingo Froböse

18 września 2018

Pan Wiesław F. pyta: Kilka tygodni temu wypadł mi dysk, co wiązało się z silnym bólem i koniecznym czasem na leczenie i rekonwalescencję, zanim odzyskałem względną sprawność. Jak wygląda aktywność fizyczna po takim urazie? Czy wkrótce znowu będę mógł jeździć na rowerze? Chodzi o zwykłą jazdę na rowerze, nie o rower górski czy jazdę wyczynową.

Pytania czytelników. Jazda na rowerze po wypadnięciu dysku?

Profesor dr Ingo Froböse odpowiada: Jazda na rowerze nie jest niestety zbyt polecana po wypadnięciu dysku ze względu na obciążenia w okolicy lędźwiowej. Nie jestem też w stanie stwierdzić, czy w Pana przypadku będzie ona możliwa w przyszłości, czy też nie. Musi Pan pamiętać, że nawet rower z najlepszymi amortyzatorami nie gwarantuje braku obciążeń kręgosłupa czy wyeliminowania nadmiernych drgań. Jeżeli dysk wypadł niedawno, po jeździe na rowerze może nastąpić nawrót dolegliwości bólowych.

Inna sprawa, że wielu ludzi nieprawidłowo siedzi na rowerze. Dlatego koniecznie należy sprawdzić rower właśnie pod tym kątem – odpowiedniej pozycji dla pleców, a więc odpowiedniego wyregulowania siodełka, aby zminimalizować niekorzystny wpływ przyjmowanej pozycji na plecy i konkretne kręgi. Warto o to zapytać w profesjonalnym serwisie rowerowym.

Oczywiście chęć powrotu na rower należy koniecznie omówić ze swoim lekarzem prowadzącym. On określi, czy można już zacząć jeździć, czy jeszcze należy odczekać i dać czas swojemu kręgosłupowi na powrót do zdrowia.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów