Zadbaj o przyjemniejszą codzienność

Zadbaj o przyjemniejszą codzienność

Gabriela Schwarz

10 grudnia 2018

Na pewno to znasz: zwyrodnienie w stawach kolanowych czasami bardzo ogranicza. Poniżej zebrałam kilka porad, które znacznie ułatwią ci pielęgnację ciała. Zawsze należy jednak słuchać swojego ciała. Gdy bóle dokuczają, zatrzymaj się.

Zadbaj o przyjemniejszą codzienność

Czesanie, szczotkowanie, wcieranie kremu czy mycie stóp – wszystkie te czynności sprawiają problem osobom chorym na artrozę. Czasami są nawet niemożliwe do wykonania. Na szczęście istnieją jednak tanie przyrządy pomocnicze ze sklepu budowlanego, które ułatwią ci utrzymanie czystości, a wraz z tym całą twoją codzienność. Poniżej przykłady:

Pielęgnacja ciała – to dopiero wyzwanie

Do czyszczenia stóp specjalnie istnieje odpowiednia szczotka – doskonała zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz się schylać. Można przymocować ją za pomocą przyssawek do dna kabiny prysznicowej lub wanny.

Większość takich szczotek ma 3 różne funkcje polegające na czyszczeniu stóp, ich masowaniu i pielęgnacji. Miękkie włoski takiej szczotki nadają się również do oczyszczania wrażliwych stóp, jak np. u diabetyków. Wypustki pozwalają na ich masaż i pobudzają ten sposób cyrkulację krwi, a przy okazji troszczą się o rozluźnienie muskulatury stopy. Wiele szczotek dodatkowo wyposażonych jest w pumeks, który można wyjąć. Jego regularne używanie zapobiega powstawaniu suchych i chropowatych miejsc na stopach.

Jeśli masz problem z poruszaniem obręczą barkową, możesz skorzystać z innej szczotki. Długi wygięty uchwyt wyposażony jest w głowicę szczotki lub miękką gąbkę. Takim przyrządem możesz dalej sięgać i masz większą swobodę ruchu. Niektóre z takich szczotek mają możliwości wymiany głowicy na okrągły pojemnik na krem. Jest to pomocne przy myciu i wcieraniu kremu w plecy.

Istnieją również urządzenia pomocnicze przydatne podczas czyszczenia przestrzeni pomiędzy palcami stóp. na długim uchwycie znajduje się mała gąbka lub miękka szczotka z nylonu.

Jeśli masz problem z rozprowadzeniem sobie kremu na nogach, zaopatrz się w markecie budowlanym w mały wałek malarski. Nanieś nań krem, a już nic nie stanie na przeszkodzie miękkiej skórze na nogach.

Zakupy w markecie budowlanym to również dobry pretekst do ułatwienia sobie czesania czy szczotkowania włosów. Kup tam zagiętą rurkę z tworzywa sztucznego, a następnie zatknij w nią szczotkę. To urządzenie jest szczególnie przydatne przy ograniczeniu ruchowym w obrębie barków.

Oczywiście takie gotowe szczotki z wygiętym uchwytem możesz kupić przez Internet albo w sklepie z zaopatrzeniem medycznym.

Dzięki elektrycznej szczoteczce do zębów unikniesz ruchu obrotowego w stawie nadgarstka. Poza tym gruby uchwyt pasuje zazwyczaj lepiej do dłoni niż cienki uchwyt szczoteczki manualnej.

Aby spokojnie i bez zbytniego wysiłku nakładać skarpetki i pończochy, zaopatrz się w specjalne urządzenie do tego celu.

Moja porada lekarska

MOJA PORADA

Kup sobie koniecznie „przedłużenie ręki”. Taki uchwyt na długim trzonku pozwala na podnoszenie z ziemi przedmiotów bez konieczności schylania się po nie.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów