Zespół cieśni kanału nadgarstka - ćwiczenia ruchowe zamiast operacji

Zespół cieśni kanału nadgarstka - ćwiczenia ruchowe zamiast operacji

dr Ulrich Fricke

18 września 2018

Nerwy biorący udział w ruchu palców przebiegają w obszarze stawu nadgarstka poprzez tzw. kanał nadgarstka. Gdy w obszarze tych ścięgien dochodzi do cieśni, pojawia się ból i brak czucia – tak zwany zespół cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni kanału nadgarstka - ćwiczenia ruchowe zamiast operacji

Lekarze szybko chwytają wówczas za skalpel, chcąc rozszerzyć tunel nadgarstka. Jednak blizny czy dalsze zwężenia tunelu przyczyniają się tutaj do powstania kolejnych dolegliwości bólowych.

Hiszpańscy lekarze z uniwersytetu Alcorcor w pobliżu Madrytu porównali leczenie operacyjne z leczeniem zachowawczym: 100 pacjentów poddano operacji lub przez rok zalecono im wykonywanie specjalnych ćwiczeń z zakresu gimnastyki leczniczej, celem których było rozszerzenie kanału nadgarstka. Jak donieśli naukowcy w marcu 2017 na łamach magazynu Journal Of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, po upływie roku obie te strategie przyniosły porównywalny efekt. Bóle ustąpiły porównywalnie, jednakowo poprawiła się również siła chwytu. Jednak to gimnastyka lecznicza przyniosła te efekty znacznie szybciej.

Co możesz zrobić: jeśli lekarz stwierdzi u ciebie zespół cieśni nadgarstka, poproś go w pierwszej kolejności o skierowanie na gimnastykę leczniczą. Dowiesz się, jakie ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie w domu. Jeśli zachowasz konsekwencję, operacja nie będzie potrzebna.

Więcej Artykułów