Łykaj tabletki bez problemów

Naukowcy zajęli się wreszcie problemem, jaki dotyka wielu pacjentów. Jak najłatwiej połykać tabletki i kapsułki?

Łykaj tabletki bez problemów

Przyjmowanie tabletek to nie lada wyzwanie dla wielu pacjentów. Tabletki lubią utkwić im w gardle, duszą, wyzwalają odruch wymiotny. Co najgorsze – co dziesiąta osoba dotknięta taką przypadłością całkowicie rezygnuje z tego powodu z przyjmowania leków.

Badacze z kliniki uniwersyteckiej w Heidelbergu w Niemczech przeprowadzili badania, w których sprawdzili dwie techniki mające ułatwić połykaniem tabletek i kapsułek. Wynik jest przekonujący: 9 z 10 osób dzięki takim technikom przestało mieć problemy z przyjmowaniem nawet bardzo dużych tabletek. Prawie 70% uczestników badania przestało mieć jakikolwiek problem z połykaniem. Zachęcam również ciebie do sprawdzenia tych metod.

Za pomocą butelki

To dobra metoda połykania tabletek.

Krok 1: Wypełnij wodą elastyczną plastykową butelkę – tak zwaną PET – z której dobrze możemy wyssać wodę.

Krok 2: Połóż tabletki na języku. Przystaw butelkę do ust w taki sposób, aby usta dobrze obejmowały otwór.

Krok 3: Ssącym ruchem pij z butelki. Natychmiast połykaj wodę, a wraz z nią tabletkę. Głowa może być w tym czasie delikatnie przechylona do tyłu.

Ważne: Nie pozwól, aby w czasie połykania do butelki dostało się powietrze. Butelka z tworzywa sztucznego podczas wypijania z niej wody ma się „kurczyć”.

Połykanie kapsułek

Poniższa metoda dobrze nadaje się do połykania kapsułek. W przeciwieństwie do tabletek są one lżejsze od wody i dlatego trudno je popić. Jednak jeżeli pochylimy głowę do przodu, unosząca się na wodzie kapsułka przesunie się w stronę gardła i będzie łatwo ją połknąć.

Krok 1: Połóż kapsułkę na języku.

Krok 2: Weź niezbyt duży łyk wody ze szklanki. Zatrzymaj wodę w ustach.

Krok 3: Pochyl głowę do przodu tak, aby broda skierowana była w dół w kierunku mostka.

Krok 4: Z pochyloną w dół głową połknij wodę i kapsułkę.

Słowa kluczowe:
lekitabletkawoda

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów