Domowe SPA: jak wykorzystać bazylię

Domowe SPA: jak wykorzystać bazylię

Klaudia Majewska

20 sierpnia 2020

Zapach i smak bazylii zachwyca nas od wielu, wielu lat. Jako przyprawa znajduje zastosowanie w potrawach zarówno słonych, jak i słodkich. Świetnie dopełnia dania mięsne i urozmaica dania wegetariańskie. Zapach bazylii oczyszcza umysł, rozluźnia i orzeźwia. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu i przeciwzapalnemu bazylia świetnie nadaje się do walki z cerą problematyczną i trądzikową.

Domowe SPA: jak wykorzystać bazylię

Zawarte w niej garbniki działają ściągająco i pozwalają zwęzić rozszerzone ujścia gruczołów łojowych w upalne dni, a obecność witaminy K zapobiega rozwojowi patologicznej flory bakteryjnej. Bazylia ma również wiele minerałów takich jak magnez, mangan, wapń, potas i żelazo.
Ale czy wiesz, jak możesz wykorzystać tę cudowną roślinę w swoim Domowym SPA? Przedstawię ci moje dwa ulubione sposoby:

maseczkę, która złagodzi powstałe na skórze stany zapalne oraz zapobiegnie rozwojowi kolejnych oraz

tonik, który odświeży, pomoże przywrócić równowagę zmęczonej cerze oraz zwęzi nieestetyczne „pory”. Zaczynajmy!

Do bazyliowej maseczki będziesz potrzebować:
● ususzonych liści bazylii
● wody, najlepiej mineralnej (niegazowanej!)
● moździerza do utarcia bazylii

Bazylię (kilka łyżeczek) wsyp do moździerza i dobrze rozetrzyj. Następnie zalej wodą mineralną i pozostaw na 2 godziny. Odmierz taką ilość wody, by tworzyła z bazylią konsystencję zbliżoną do rzadkiej masy. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz lub inne miejsce objęte stanem zapalnym i poczekaj ok. 15 min. Spłucz chłodną wodą.

Pamiętaj, że każda naturalna paseczka może wywołać uczulenie na twojej skórze, dlatego warto zrobić wcześniej próbę alergiczną!

Do toniku bazyliowego będziesz potrzebować:
● świeżych liści bazylii
● wody mineralnej
● moździerza
● plastikowego pojemniczka z dyfuzorem lub ze zwykłą zakrętką

Sposób przygotowania:
Do moździerza włóż kilka listków bazylii, dokładnie je rozmiażdż. Następnie zalej wodą tak, by wypełnić większą część moździerza. Odczekaj 2 godziny. Powstałą mieszaninę odcedź z resztek bazylii i przelej do czystego naczynia. Następnie rozcieńcz przygotowany płyn wodą mineralną w proporcji 1/2. Przelej do pojemniczka z zakrętką lub dyfuzorem. Gotowe!
Powstały tonik przetrzymuj w lodówce maksymalnie do 5 dni. Spryskuj rano lub wieczorem i ciesz się rezultatem!

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów