Zafunduj sobie relaks w nowym roku!

Zafunduj sobie relaks w nowym roku!

dr Günter Gerhardt

19 grudnia 2018

Być może odpoczynek jest jednym z twoich postanowień na 2019 rok. Jest to niezbędna składowa zdrowia i dobrego samopoczucia. Bez chwili odprężenia, napięcia, z którymi musimy się borykać każdego dnia, nie znajdują ujścia.

Zafunduj sobie relaks w nowym roku!

   Dlatego ważne jest, byśmy codziennie poświęcali czas na ćwiczenia relaksacyjne. Można je wykonywać na kanapie, podczas podróży samolotem albo na spacerze w lesie. Szczególnie pomocne są ćwiczenia relaksacyjne polegające na świadomym oddechu. Pokażę relaksujące ćwiczenie meridianów, które często sam wykonuję. Szczególnie dobrze sprawdzają się zimą, ponieważ wzmacniają nasze narządy oddechowe, rozciągają i poszerzają klatkę piersiową. Ćwiczenie to wspomaga i równoważy pracę jelita grubego.

Warto wiedzieć! W TCM, tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej, dwie pary meridianów zawsze są ze sobą powiązane. W tym wypadku nie tylko wzmacniamy meridianę płuc, ale także jelita grubego. Ćwiczenie jest bardzo proste.

Jak je wykonać? Stań wygodnie całkowicie wyprostowany. Rozluźnij się. Stopy ustaw równolegle do siebie na szerokość ramion. „Zaczep” dłonie kciukami za plecami. Rozciągnij palce wskazujące do przodu. Weź głęboki wdech. Podczas wydechu powoli pochylaj się do przodu, aż ramiona i ręce będą wystawać jak najdalej ponad głowę. Powinieneś odczuwać delikatne napięcie w ramionach i barkach. Nic jednak nie powinno boleć. Upewnij się, że ramiona nie są spięte i że nie czujesz napięcia w klatce piersiowej. Pozostań w tej pozycji przez około 10 do 30 sekund – tak długo, jak dasz radę – a następnie powoli z powrotem się wyprostuj. Powtórz ćwiczenie po krótkiej przerwie. W sumie wykonaj maksymalnie trzy powtórzenia.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów