Dlaczego tłuszcze trans są takie niezdrowe?

Pan Jan z Wrocławia pyta: Wciąż czytam, że kwasy tłuszczowe trans są bardzo niezdrowe. Dlaczego tak jest i jak ich unikać?”

Dlaczego tłuszcze trans są takie niezdrowe?

 

dr med. Michael Spitzbart odpowiada: Spożycie tłuszczów trans podnosi ryzyko chorób metabolicznych i układu krążenia, ponieważ charakteryzuje się niekorzystnym wpływem na skład tłuszczów we krwi: podnosi poziom tzw. złego cholesterolu LDL i obniża poziom tzw. dobrego cholesterolu HDL. Wysoki poziom LDL uszkadza naczynia krwionośne.

 

Osoby spożywające duże ilości takich tłuszczów narażone są na chorobę wieńcową, która z kolei podnosi ryzyko zawału serca. Głównym źródłem tłuszczów trans są przemysłowo utwardzone tłuszcze roślinne. W trakcie procesu utwardzania płynne tłuszcze są przetwarzane do postaci twardej, możliwej do smarowania.

W takim przemysłowo utwardzonym tłuszczu tłuszcze trans mogą stanowić aż połowę zawartości. Duże ilości takich kwasów znajdują się przede wszystkim w produktach smażonych na głębokim tłuszczu (frytki, pączki, donuty) i w produktach spożywczych zawierających tłuszcze utwardzone, takich jak margaryna, krem orzechowo-czekoladowy, wypieki (przede wszystkim tanie ciastka), wyroby z tzw. ciasta francuskiego i wafli, słodkie bułki, rogale, przemysłowo produkowane ciasta, torty z kremami itd. Ponadto możemy je znaleźć w gotowych muesli i płatkach śniadaniowych, zupach z torebki, krakersach i innych daniach gotowych. Co skandaliczne, producenci żywności nie mają obowiązku podawania na opakowaniu, ile tłuszczów trans zawiera dany wyrób.

Moja porada lekarska

Moja porada: Dokładnie czytaj informacje podane na opakowaniu każdego produktu żywnościowego. Wprowadzające w błąd informacje, które mogą wskazywać na obecność tłuszczów trans, to „zawiera tłuszcze utwardzone” czy „zawiera tłuszcze roślinne, częściowo utwardzone”. Tłuszcze trans mogą powstawać także podczas bardzo silnego podgrzewania olejów spożywczych, np. podczas smażenia. Dlatego w kuchni warto wykorzystywać tłuszcze stabilne przy wysokich temperaturach, jak np. olej rzepakowy, a do smażenia w głębokim tłuszczu – specjalnie przeznaczone do tego celu tłuszcze.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów