Tomografia komputerowa jamy brzusznej (TK, CT) jest nowoczesną i bardzo precyzyjną metodą diagnostyczną umożliwiającą uzyskanie dokładnych obrazów przekrojowych tkanek i narządów znajdujących się w obrębie brzucha. Tomografia jamy brzusznej jest badaniem radiologicznym o wysokiej dokładności. Jak wygląda tomografia jamy brzusznej? Kiedy i w jakim celu jest wykonywana?
Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest bezbolesnym, nieinwazyjnym i szybkim badaniem. Pacjent w czasie badania tomografem umieszczany jest w pozycji leżącej na specjalnym stole, który przesuwa się do wnętrza aparatury wykonującej zdjęcia. Chociaż tomografia jamy brzusznej wymaga zachowania bezruchu i utrzymania ustalonej z technikiem wykonującym badanie pozycji ciała, nie jest procedurą nadmiernie uciążliwą, zwłaszcza że skan trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Niektóre schorzenia lub okoliczności wymagają, by tomografia brzucha była wykonana z zastosowaniem specjalnego środka kontrastującego. Kontrast podaje się wówczas dożylnie, doustnie lub doodbytniczo bezpośrednio przed badaniem TK. Tomografia jamy brzusznej może być wykonana, gdy zachodzi pilna potrzeba nawet bez szczególnego przygotowania, a co ważniejsze – nie wyłącza badanego z normalnej aktywności i pozwala mu powrócić po badaniu do standardowych zajęć.
Tomografia jamy brzusznej jest niekiedy wykonywana w nagłych wypadkach i wówczas nie da się do niej przygotować w sposób pożądany, ale należy pamiętać, że na zaplanowane badanie tomografem powinno się przyjść na czczo. Ostatni posiłek wolno zjeść około 6 godzin przed tomografią. Warto natomiast wypić dużo płynów. Prawidłowe przygotowanie do badania daje większą gwarancję uzyskania precyzyjnych wyników o wysokiej wartości diagnostycznej. Osoby skierowane na tomografię jamy brzusznej z kontrastem powinny zgłosić się do placówki diagnostycznej z aktualnymi wynikami badania poziomu kreatyniny. Do pracowni, w której będzie wykonana tomografia jamy brzusznej, nie wolno wejść w odzieży z metalowymi elementami, biżuterią czy metalowymi drobiazgami w kieszeniach. Wiele przydatnych informacji na ten temat przygotowania do TK brzucha oraz przebiegu badania, można odnaleźć w artykule na temat tomografii jamy brzusznej udostępnionym przez firmę Affidea, która specjalizuje się w realizacji najnowocześniejszych badań obrazowych przy użyciu zaawansowanej aparatury nowej generacji, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Badanie TK jest jednym z najdokładniejszych badań obrazowych, a to sprawia, że tomografię często zleca się, gdy inne badania, np. USG zawodzą lub nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytania dotyczące stanu narządów, naczyń krwionośnych, kości zlokalizowanych w jamie brzusznej. Tomografia jamy brzusznej często w związku z tym jest wykonywana w celu ustalenia przyczyny bólu brzucha o niewyjaśnionej etiologii oraz gwałtownej nieuzasadnionej utraty masy ciała. Tomografia komputerowa brzucha jest też wykorzystywana do oceny stanu najważniejszych narządów znajdujących się w tej części ciała – żołądka, wątroby, trzustki, jelita grubego i cienkiego, nerek. Szczególnie często TK jamy brzusznej pozwala potwierdzić lub wykluczyć występowanie kamieni nerkowych, infekcji i stanów zapalnych narządów jamy brzusznej, niedrożności jelit, urazów. Z powodu ogromnej czułości aparatury wykonującej badanie TK, tomografia brzucha jest bardzo przydatna w diagnostyce zmian nowotworowych i patologii naczyniowych, np. w jelitach, wątrobie czy trzustce.