Jak rozpoznać, że nadchodzi nagła śmierć sercowa

Nawet większość lekarzy uważa, że nagła śmierć sercowa spada na ofiarę niczym grom z jasnego nieba. Najnowsze badania pokazują jednak, że wcale tak nie jest. Na kilka dni lub tygodni wcześniej u co drugiego pacjenta dochodzi do czasowego zatrzymania akcji serca, zazwyczaj jako skutku zaburzeń rytmu serca.

Jak rozpoznać, że nadchodzi nagła śmierć sercowa

Od 2002 roku amerykańscy naukowcy szukają przyczyn wszystkich nagłych zatrzymań akcji serca w stanie Oregon. Badacze dowiadywali się, co pacjenci robili przez cztery tygodnie poprzedzające to zdarzenie, przepytywali tych, którzy przeżyli i badali wszelkie medyczne zapiski i protokoły.

Najmłodsza analiza powstała w oparciu o 839 przypadków.

Wynik: Około połowa osób, którzy mają za sobą to przeżycie, otrzymywała wcześniej sygnały ostrzegawcze: najczęstsze były bóle w klatce piersiowej i duszność, prowadzące do przejściowych zaburzeń pracy serca. U prawie wszystkich pacjentów (93%) miało to miejsce również w dniu zatrzymania akcji serca.

Tylko co piąty pacjent zgłosił się do lekarza. Spośród tych pacjentów późniejsze zatrzymanie pracy serca przeżyło około 32%, zaś spośród tych, którzy nie zareagowali na sygnały ostrzegawcze – zaledwie 6%.

Moja porada: Wsłuchuj się w swoje ciało. Jeżeli bez konkretnych przyczyn pojawiają się dolegliwości odsercowe, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Bóle w klatce piersiowej i/lub duszność mogą być zapowiedzą zagrażającego Ci zatrzymania krążenia lub zawału. Postawiona w odpowiednim czasie diagnoza może uratować Ci życie.

Słowa kluczowe:
serce

Więcej Artykułów