Jakie zabiegi chirurgiczne są najlepsze?

Jakie zabiegi chirurgiczne są najlepsze?

dr Ulrich Fricke

19 marca 2019
Jakie zabiegi chirurgiczne są najlepsze?

Nietrzymanie moczu

Na nietrzymanie moczu związane ze stresem cierpią głównie kobiety. Jeśli ćwiczenia przepony dna miednicy już nie pomagają, wiele z nich decyduje się na operację z użyciem taśmy. Polega ona na zaciśnięciu taśmy z tworzywa sztucznego pod cewkę moczową, aby powstrzymać mimowolne oddawanie moczu podczas kaszlu czy śmiechu. Taśmę można zamocować na dwa sposoby – wykonując małe nacięcie w pochwie (metoda TVT) lub poprzez nacięcie w pachwinie (metoda TOT). Ale który jest lepsza? Na to pytanie szukano odpowiedzi nawet w sądzie.

Eksperci z brytyjskiego stowarzyszenia Cochrane (Stowarzyszenie Statystyków Medycznych) ocenili dane dotyczące 12 113 zabiegów. Wyniki? Rezultaty były podobne. 80% kobiet po roku stwierdziło całkowite wyleczenie lub znaczny stopień redukcji dolegliwości. Po pięciu latach wskaźnik ten nieznacznie spadł do 70%. Obie metody różnią się jednak możliwymi działaniami niepożądanymi: w przypadku nacięcia w pochwie istnieje wyższe ryzyko uszkodzenia pęcherza moczowego (4,5% w porównaniu do 0,6%). Co więcej, może dojść do większej utraty krwi, dłuższy okres unieruchomienia i trudności w całkowitym opróżnieniu pęcherza. Jednakże w przypadku cięcia w pachwinie również istnieje pewne ryzyko: początkowy ból w pachwinie (6,4% a 1,3%), a dodatkowo często konieczny jest drugi zabieg.

Co możesz zrobić? Wybór metody jest raczej sprawą drugorzędną. Jednakże dane pokazują, że w żadnym wypadku nie należy pochopnie decydować się na operację. Rzeczywiste powodzenie operacji niestety zdarza się rzadziej niż obiecują nam lekarze.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów