Katarakta (zaćma) to zmętnienie początkowo przejrzystej soczewki. Jej skutkiem jest obniżona jakość widzenia. Katarakta występuje u 90% chorych dopiero po 60. roku życia. W tym artykule opisujemy, jak ta choroba się rozwija, co możemy zrobić, by jej zapobiec i jak się ją leczy.
Zmętnienie soczewki rozwija się podstępnie, początkowo nie dając dolegliwości bólowych, gdy białka soczewki tracą swój kształt i aglutynują. Aglutynacje te stanowią przeszkodę dla prawidłowej pracy soczewki, czyli dla załamywania światła i łączenia jego wiązek. „Ciała obce” powodują rozproszenie światła.
Widziany obraz staje się nieostry, częściowo zniekształcony, z czasem matowy lub mętny, a kolory tracą nasycenie. Zwiększa się wrażliwość na światło. Czasami następuje podwójne widzenie. Pod światło widać kolorowe okręgi. Może się pogorszyć zdolność widzenia w nocy. Katarakta może prowadzić do utraty wzroku. W ciężkich przypadkach zmętnienie soczewki można dostrzec gołym okiem. Nie dopuść do tego! Odbywaj coroczne kontrole u okulisty.
Czynnikami zwiększonego ryzyka katarakty są:
Stres oksydacyjny nasila starzenie komórkowe i nie oszczędza także komórek w twojej soczewce. Oczy są chronione przez antyoksydanty, takie jak witaminy C i E oraz karotenoidy. Witamina C jest szczególnie ważna dla oczu, gdyż chroni białka soczewki przed spowodowaną wiekiem degeneracją. Pożywienie bogate w witaminę C i przeciwutleniacze może zatem opóźniać pojawienie się i postęp katarakty.
Osoby chore na kataraktę widzą obraz rozmyty – jak przez mleczne szkło. Dzieje się to z powodu zmętniałej soczewki.
We wczesnym stadium choroby wystarczą dobrze dobrane okulary lub soczewki kontaktowe. Jeżeli katarakta zbyt mocno ogranicza możliwość widzenia, należy rozważyć operację.
Każdego roku około 800 000 pacjentów poddaje się operacji katarakty. Zabieg ten należy do najbezpieczniejszych zabiegów medycznych, a ryzyko z nim związane jest bardzo niskie. U ponad 90% chorych następuje znaczna poprawa widzenia. Jeżeli katarakta zaatakowała oboje oczu, to najczęściej najpierw operuje się to oko, które jest w gorszym stanie. Zazwyczaj kilka tygodni później można podjąć leczenie drugiego oka. Warto omówić te kwestie z lekarzem.
Jeżeli oprócz katarakty chorujesz jeszcze na jaskrę, starcze zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatię cukrzycową czy inne choroby oczu, to leczenie operacyjne katarakty może zakończyć się nie aż tak spektakularnym sukcesem. Lekarz okulista doradzi, co należy zrobić w takim przypadku. Ponadto należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych obecnie i w przeszłości lekach: alfa-blokery, zwłaszcza Tamsulosin/Pradif© (przy niezłośliwym przeroście prostaty) mogą zwiększać ryzyko związane z operacją katarakty.
Wydaje się, że dzięki nowo odkrytym punktom, akupunktura może przynosić wymierne efekty także w leczeniu chorób oczu: katarakty, jaskry oraz zwyrodnieniu plamki żółtej. Podczas akupunktury oka twoje oko pozostanie nienaruszone. Igły będą wbijane w określonych punktach na czole, dłoni i czasami na podeszwie stopy. Dopytaj o to swojego okulistę.
zdrowe oczy