Mamy szybki i skuteczny test na koronawirusa

Mamy szybki i skuteczny test na koronawirusa

Anna Gardyniak

11 kwietnia 2020

Około 53 złotych – tyle wynosi, według szacunków pracowników Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, jednostkowy koszt testu. Masowa produkcja rozpocznie się tuż po świętach. Za dystrybucję testów odpowiadać będzie Ministerstwo Zdrowia, do którego bezpośrednio trafią wyprodukowane testy.

Mamy szybki i skuteczny test na koronawirusa

To pierwszy całkowicie polski test na koronawirusa. Jest oparty całkowicie na polskich odczynnikach, aby można było go rodzimie produkować w zależności o zapotrzebowania. Dzięki temu jest kilkukrotnie tańszy od tych komercyjnych, dostępnych obecnie na rynku.

PAN planuje wyprodukować w najbliższych tygodniach 150–200 tysięcy takich testów. – 150 tysięcy testów może oznaczać 150 tysięcy przetestowanych pacjentów. Głęboko wierzę, że dużą liczbę tych testów będzie można przeprowadzić – powiedział w programie „Tak jest” w TVN24 prof. Maciej Figiel z Zakładu Neurobiologii Molekularnej.

Instytut prowadzi od lat badania nad wieloma wirusami, między innymi HIV, HCV i grypy. Zespół do walki z koronawirusem tworzy ponad 40 badaczy-wolontariuszy. Koordynatorem zespołu nazwanego roboczo „Wirusową grupą wsparcia” jest dr Luiza Handschuh, szefowa Pracowni Genomiki (współtworzy m.in. genomiczną mapę Polski, czyli portret genetyczny Polaków).

Źródło: gov.pl; tvn24.pl

Słowa kluczowe:
COVID-19koronawirustest

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów