Około 53 złotych – tyle wynosi, według szacunków pracowników Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, jednostkowy koszt testu. Masowa produkcja rozpocznie się tuż po świętach. Za dystrybucję testów odpowiadać będzie Ministerstwo Zdrowia, do którego bezpośrednio trafią wyprodukowane testy.
To pierwszy całkowicie polski test na koronawirusa. Jest oparty całkowicie na polskich odczynnikach, aby można było go rodzimie produkować w zależności o zapotrzebowania. Dzięki temu jest kilkukrotnie tańszy od tych komercyjnych, dostępnych obecnie na rynku.
PAN planuje wyprodukować w najbliższych tygodniach 150–200 tysięcy takich testów. – 150 tysięcy testów może oznaczać 150 tysięcy przetestowanych pacjentów. Głęboko wierzę, że dużą liczbę tych testów będzie można przeprowadzić – powiedział w programie „Tak jest” w TVN24 prof. Maciej Figiel z Zakładu Neurobiologii Molekularnej.
Instytut prowadzi od lat badania nad wieloma wirusami, między innymi HIV, HCV i grypy. Zespół do walki z koronawirusem tworzy ponad 40 badaczy-wolontariuszy. Koordynatorem zespołu nazwanego roboczo „Wirusową grupą wsparcia” jest dr Luiza Handschuh, szefowa Pracowni Genomiki (współtworzy m.in. genomiczną mapę Polski, czyli portret genetyczny Polaków).
Źródło: gov.pl; tvn24.pl