Migrena: róża damasceńska na ból

Migrena: róża damasceńska na ból

Beate Rossbach

26 czerwca 2020

Olej różany jest sprawdzonym środkiem zaradczym w tradycyjnej medycynie perskiej. Aby sprawdzić jego skuteczność, lekarze z Uniwersytetu Schiras (Iran) leczyli 40 pacjentów z migreną, wykorzystując właśnie olejek z róży damasceńskiej. 

Migrena: róża damasceńska na ból

AKTUALNOŚCI

W trakcie ataku migreny mieli nanosić olejek na czoło. W ramach grupy kontrolnej podawano pacjentom placebo bez ich wiedzy. Wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie Complementary Therapies in Medicine. Stwierdzono, że olejek różany znacznie zmniejszył siłę i czas trwania ataków. Jednak tylko u niektórych pacjentów, a mianowicie u tych, którzy cierpieli na tzw. ciepłą postać migreny. Powód jest prosty – sposoby na migrenę działają w oparciu o ciepło lub zimno. Niektórym pomaga chłodny okład lub zimny prysznic. U reszty jest odwrotnie – działają ciepłe okłady i kąpiele.

Beate Rossbach radzi: Jeśli masz migrenę i ciepło przynosi ci ulgę, olejek różany będzie dobrym wyborem. Zazwyczaj otrzymywany jest z szczególnie aromatycznej róży damasceńskiej. Kup w aptece fiolkę i noś ją ze sobą. Kiedy atak się rozpocznie, rozprowadzić kilka kropli za pomocą kompresu z gazy (lub w razie potrzeby papierową chusteczką) w miejscu bólu.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów