Dobry sen to prawdziwa studnia młodości dla twojego mózgu. Twoje zdolności kognitywne znacznie spadają, gdy ci go brakuje. Przeczytaj, jak mózg podczas snu uprawia prawdziwą psychohigienę.
Nasz sen pomiędzy zaśnięciem o pobudką nie jest cały czas taki sam. Dzieli się na 5 faz. Najdłuższe fazy to faza snu głębokiego oraz faza REM. REM oznacza „rapid eye movement”, bo w czasie tej fazy pod zamkniętymi powiekami następuje wiele szybkich ruchów gałki ocznej. Jest też ona nazywana w innych językach fazą marzeń sennych, ponieważ często w niej śnimy. U osób dorosłych faza ta – w przeciwieństwie do dzieci – stanowi tylko około 1/4 czasu snu. Naukowcy widzą istotny związek pomiędzy fazą REM a zdolnościami kognitywnymi.
Zespół naukowców wokół Matthewa Pase z Swinburne University odkrył, że osoby, które w podeszłym wieku miały niewiele fazy REM, długofalowo narażone były na wyższe ryzyko zapadnięcia na demencję. Już obniżenie czasu trwania tej fazy o 1% zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o 9%!
Nawet lekki niedobór snu wpływa niekorzystnie na zdolności poznawcze. Przy takim niedoborze pogarszają się nie tylko zdolności motoryczne, takie jak chód, ale także percepcja i czas reakcji. Stajemy się niestabilni emocjonalnie i drażliwi. Koordynacja pomiędzy korą przedczołową (centrum dowodzenia) a ciałem migdałowatym (centrum uczuć i strachu) zostaje zaburzona. Na dłuższą metę grożą nam depresje, przybieranie na wadze i obniżenie odporności.
Najbardziej wypoczywamy podczas pierwszych 5 godzin snu. Dlatego te 5 godzin to właśnie absolutne minimum, które należy przespać. Mowa tutaj o czasie rzeczywistego spania, nie o czasie spędzonym w łóżku. Uwzględniając zasypianie i krótkie chwile wybudzenia powinniśmy na pobyt w łóżku przeznaczać 7 godzin. Pozwól sobie na to!
Spania można się nauczyć. Zazwyczaj wystarczą niewielkie zmiany zachowań, które pozwalają lepiej zasypiać i lepiej przesypiać noc.
- Niebieskie światło aktywizuje: na godzinę przed pójściem do łóżka unikaj niebieskiego światła: telewizora, tabletu, komputera, telefonu komórkowego. Ustawiając swoje urządzenia, posłuż się filtrem światła niebieskiego.
- Jeśli często nie możesz się wyłączyć, a potok myśli czy troski utrudniają ci zasypianie, zapisz te myśli wieczorem w pamiętniku. Pozwól w ten sposób im usunąć się z twojej głowy. Taki rytuał naprawdę pomaga. Wraz z zamknięciem pamiętnika myśli dają ci na dziś spokój.
- Ostrożnie z alkoholem. Alkohol wprawdzie pozwala szybciej zasnąć, ale sprawia, że sen jest płytszy. Częściej budzimy się w nocy, na czym cierpi nasza jakość snu.