O czym powinna pamiętać przyszła mama, która sama ma alergię?

O czym powinna pamiętać przyszła mama, która sama ma alergię?

Anna Gardyniak

21 września 2018

Przede wszystkim nie wolno jej palić w ciąży tytoniu. To wielokrotnie zwiększa ryzyko rozwoju alergii u dziecka. Ponadto po urodzeniu dziecka powinna jak najdłużej karmić je piersią, minimum przez 6 miesięcy. Mleko matki zabezpiecza przed alergią. Trzeba jednak pamiętać, że składniki diety mamy wraz z jej mlekiem trafiają do organizmu dziecka. Jeżeli mama zjadła trochę orzechów i po karmieniu piersią dziecko było niespokojne, to sygnał, że matka nie powinna ich jeść dopóty, dopóki karmi piersią. To tzw. dieta eliminacyjna.

O czym powinna pamiętać przyszła mama, która sama ma alergię?

Nowe produkty należy wprowadzać do diety dziecka pojedynczo i nie częściej niż co 14 dni. Zacząć można od pół czy jednej łyżeczki nowego pokarmu i jeśli wszystko będzie w porządku, w następnych dniach stopniowo zwiększać porcję. Tak samo ostrożnie należy zaczynać podawanie dziecku nowych pokarmów, poza mlekiem matki. Gdy malec skończy pół roku, trzeba zacząć włączać do jego diety zupki jarzynowe i przeciery owocowe. Potem co miesiąc dodawać coś nowego – mięso indycze lub królicze, kaszki kukurydziane, chudą wieprzowinę. Pediatra na pewno doradzi w tej kwestii.

Jak objawia się alergia

Objawy alergii zależą od jej rodzaju. Przy alergii wziewnej pojawia się wodnisty katar, kichanie, łzawienie oczu, obrzęk błony śluzowej nosa. Przewlekle zatkany nos może sugerować alergię na roztocza kurzu domowego. Przy alergiach pokarmowych wystąpią bóle brzucha, biegunki oraz zmiany na skórze. Świszczący oddech, napady suchego kaszlu, duszności będą wskazywały na astmę. Wypryski na skórze po kontakcie z niektórymi metalami (np. niklem), kosmetykami, chemikaliami mogą świadczyć o alergii kontaktowej.

Lekceważenie alergii jest bardzo groźne

U dziecka obciążonego atopią najwcześniej pojawiają się objawy alergii pokarmowej na białka mleka krowiego, a następnie dołączają się inne alergie – na jajka, orzechy, ryby, w zależności od diety mamy lub dziecka. W tym czasie mogą pojawić się już objawy astmy w postaci świszczącego oddechu, kaszlu lub duszności, ale z reguły ta choroba pojawia się później. Dziecko rośnie, a wraz z nim rośnie alergia i ok. 3.–5. roku życia mały alergik ma już chory nos, czyli alergiczny nieżyt nosa wywołany alergenami powietrznopochodnymi (pleśnie, roztocza kurzu domowego, czasami pyłki). Nierzadko (3/4 dzieci) ma też astmę oskrzelową, często na początku pod postacią suchego męczącego kaszlu nasilającego się w nocy i po wysiłku fizycznym.

Konsultacja medyczna: dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP

Więcej Artykułów