W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez najważniejsze aspekty doboru idealnych okularów. Dowiesz się, jakie soczewki i oprawki najlepiej pasują do różnych potrzeb, oraz co warto wziąć pod uwagę przy wyborze specjalistycznych rozwiązań. Kluczowe jest dopasowanie rodzaju soczewek okularowych do własnych potrzeb wzrokowych oraz trybu życia, a następnie zadbanie o stylową i wygodną oprawkę.
Co decyduje jakich okularów potrzebujesz:
Rodzaj i wielkość wady wzroku (określane podczas specjalistycznego badania wzroku),
Twoje potrzeby i styl życia.
Jeśli odczuwasz obniżoną ostrość wzroku w bliskich odległościach, zapewne są Ci potrzebne okulary do czytania. Takie okulary szczególnie przydatne są dla osób w średnim wieku i starszych, gdy naturalna zdolność akomodacji oka zaczyna spadać. Odpowiedni wybór szkieł zapewni dobrą jakość obrazu również w odległościach pośrednich.
Wiele godzin pracy przed komputerem to Twoja codzienność? Rozwiązaniem są okulary z powłoką redukującą nadmiar światła niebieskiego. Soczewki korekcyjne z taką powłoką wpływają pozytywnie na komfort pracy wzrokowej i Twoje samopoczucie. Są dostępne w wielu konstrukcjach soczewek okularowych.
Wybór soczewek jest kluczowy, ponieważ to one bezpośrednio wpływają na jakość widzenia. Odpowiedzią na najczęstsze potrzeby wzrokowe użytkowników są soczewki jednoogniskowe oraz soczewki progresywne:
Soczewki jednoogniskowe zapewniają korekcję wzroku określoną stałą mocą, niezależnie od odległości, na które kierujemy nasz wzrok.
Soczewki progresywne są rozwiązaniem dla osób wymagających odmiennych korekcji na różne odległości. Umożliwiają płynne widzenie na wszystkich dystansach – bliskim, pośrednim i dalekim. Widzisz wyraźnie na wszystkie odległości, bez konieczności zmiany okularów.
Pamiętaj o powłokach antyrefleksyjnych, dzięki nim obraz staje się bardziej przejrzysty i kontrastowy. Chcesz zmniejszyć zmęczenie wzroku podczas pracy przy komputerze? A może oczekujesz większego bezpieczeństwa podczas jazdy po zmierzchu? Użytkowanie okularów z antyrefleksem jest dużo bardziej komfortowe w tych i w wielu innych sytuacjach.
Liczy się zarówno estetyka, jak i funkcjonalność. Dobrze dobrane oprawy nie tylko wpływają na wygodę, ale mogą również podkreślać Twoją urodę. Aby wybrać odpowiednią oprawę, warto kierować się kształtem twarzy:
Osoby o okrągłej twarzy mogą lepiej wyglądać w bardziej kanciastych oprawach, które zrównoważą rysy twarzy,
Osoby o prostokątnym kształcie twarzy mogą zyskać na wyborze bardziej zaokrąglonych oprawek,
Twarz owalna dobrze prezentuje się w większości opraw okularowych.
Komfort użytkowania okularów – oprawki nie powinny uciskać nosa ani uszu. Jednocześnie muszą być stabilne, aby nie spadały z twarzy. Zwróć szczególną uwagę na:
lekkość oprawy i soczewek,
odpowiedni rozmiar opraw,
trwałość materiałów, z których są wykonane.
Masz szczególne potrzeby wzrokowe? Przeczytaj nasze podpowiedzi!
Chcesz połączyć okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne w jedną parę? Soczewki fotochromowe automatycznie dostosują się do natężenia światła. Na zewnątrz, przyciemnią się, poprawią komfort widzenia i ochronią Twoje oczy przed promieniowaniem UV. W pomieszczeniu ponownie powrócą do przejrzystości.
Masz wadę wzroku, ale lubisz sport na świeżym powietrzu? Soczewki polaryzacyjne redukują efekt olśnienia oraz poprawiają kontrast. Są idealne dla osób uprawiających sporty wodne i zimowe, ponieważ zwiększają komfort widzenia oraz bezpieczeństwo.
Twoje dziecko ma krótkowzroczność? Okulary dla dzieci powinny zapewniać zdrowie i bezpieczeństwo użytkowania. Wybierz soczewki okularowe z technologią D.I.M.S., które korygują wadę wzroku na całej swojej powierzchni, gwarantują wyraźne widzenie i spowalniają postęp krótkowzroczności. [1] Pamiętaj, że materiały soczewek, które są przeznaczone dla dzieci, powinny być odporne na uderzenia.
Wybór okularów to proces, który wymaga przemyślenia różnych aspektów, począwszy od potrzeb wzrokowych, poprzez rodzaj soczewek, aż po styl i materiał oprawek.
Okulary nie tylko zapewniają korekcję wzroku, ale również spełniają wymagania dostosowane do Twojego trybu życia – dla Twojego zdrowia i komfortu.
[1] Lam CSY, Tang WC, Tse DY, i in. Soczewki okularowe z technologią wielosegmentowego rozogniskowania DIMS spowalniają progresję krótkowzroczności: Dwuletnie randomizowane badanie kliniczne (ang. Defocus Incorporated Multiple Segments (DIMS) spectacle lenses slow myopia progression: a 2-year randomised clinical trial). Br J Ophthalmol. 2020;104(3):363-8. DOI: 10.1136/bjophthalmol-2018-313739.