Do roku 2030 umieralność na raka płuca wśród kobiet wzrośnie o ponad 40 proc., podczas gdy w przypadku raka piersi w wielu krajach nastąpi spadek śmiertelności – przewidują naukowcy na łamach pisma „Cancer Research”.
Jak zaznaczają autorzy badań, chociaż poczyniono znaczne postępy, jeśli chodzi o ograniczanie umieralności z powodu raka piersi, to umieralność na raka płuca wśród kobiet na świecie wciąż rośnie. „Jeśli nie wdrożymy w tej populacji środków, mających na celu ograniczenie zachowań związanych z paleniem, śmiertelność z powodu raka płuc będzie rosnąć” - powiedział dr Jose M. Martínez-Sánchez z Universitat Internacional de Catalunya w Barcelonie.
Martínez-Sánchez i jego współpracownicy przeanalizowali dane dotyczące umieralności kobiet na raka piersi i raka płuc, pochodzące z bazy danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w latach 2008-2014. Aby zostać uwzględnione w tym badaniu, poszczególne kraje musiały zgłaszać swoje dane przez co najmniej cztery lata (pomiędzy rokiem 2008 a 2014) i mieć ponad milion mieszkańców. Kryteria te spełniły pięćdziesiąt dwa kraje: 29 z Europy, 14 z Ameryki, siedem z Azji i dwa z Oceanii.
Rak piersi ma związek ze stylem życia - specjaliści obserwują wzrost umieralności w Azji, adaptującej się do zachodniego stylu życia. Wiąże się on z otyłością oraz zwiększonym spożyciem alkoholu - oba te czynniki sprzyjają rakowi piersi. Z drugiej w Europie strony umieralność na raka piersi spada, co może mieć związek ze wzrostem świadomości, aktywniejszym uczestnictwem w badaniach przesiewowych oraz skuteczniejszym leczeniem.
Oprac. AG/PAP