Masz wrażenie, że Twoje oczy szybko się męczą, a ostrość widzenia w ciągu dnia słabnie? Podczas czytania musisz zachować niewielką odległość od tekstu i nie potrafisz rozszyfrować drobnego druku? Trening oczu, w którym udział bierze całe ciało, pomoże ćwiczyć i relaksować oczy. Te proste ćwiczenia możesz wykonywać w wolnych chwilach.
Podobna do kolagenu substancja budująca soczewkę traci elastyczność. Jednocześnie mięśnie oczu (mięśnie rzęskowe), które poruszają soczewką, aby ustawić ostrość widzenia w bliży (na przykład podczas czytania), stają się coraz słabsze. W ten sposób powstaje starczowzroczność (presbiopia). Objawem jest rozmyty obraz w bliży. Proces ten może rozpocząć się już po 33 roku życia. Starzenie się soczewki można opóźnić dzięki odpowiedniej dawce ruchu, dobremu odżywianiu i wszystkiemu innemu, co jest korzystne dla układu sercowo-naczyniowego oraz przemiany materii. Poniższy trening wzmocni Twój narząd wzroku.
Drodzy czytelnicy, czy wiecie, co robię podczas pracy, jeśli muszę spędzić więcej czasu przed komputerem? Wstaję i podchodzę do okna. Trzymam głowę prosto, pozwalając aby ramiona swobodnie zwisały. Zaciskam mocno oczy, czasami wstrzymuję oddech, a potem wypuszczam energicznie powietrze. Mój wzrok szybuje daleko…
Powtórz ćwiczenie 5-6 razy.
Odczuwalny efekt: to błyskawiczne ćwiczenie wykorzystuje zasadę progresywnego rozluźniania mięśni, czyli naprzemiennego ich napinania i rozluźniania. Natychmiast rozluźni Twoje zmęczone oczy i złagodzi ich pieczenie. Dobrze wpływa także na drganie powiek. Rozluźnia psychicznie poprzez konieczność koncentracji na czynności napinania i rozluźniania mięśni oczu.
Odczuwalny efekt: gimnastyka oczu, polegająca na „przewracaniu” nimi oraz świadome kierowanie wzroku w lewo i w prawo to wspaniały trening oczu, który można realizować w każdej chwili. Ćwiczenia te to aktywność mięśni oczu i nerwów wzrokowych.
Jak ćwiczyć? „Przewracaj” często oczami, na przykład „namaluj” 10 razy oczami ósemkę. Następnie wyobraź sobie zegar i wykonaj oczami ruch wyimaginowanej wskazówki. Zacznij na przykład na godzinie 6 i zatrzymuj wzrok co trzy cyfry (czyli w tym przypadku na godzinie 6, 9, 12, 3 i 6). Po każdym pełnym okrążeniu zatocz oczami koło bez zatrzymywania wzroku, a potem ponownie okrążaj wzrokiem „cyferblat”, zatrzymując się co trzy cyfry. Ćwiczenie powtórz trzy razy.
Odczuwalny efekt: ziewanie to prosta, ale skuteczna czynność, która nawilża i oczyszcza oczy. W trakcie ziewania oczy odruchowo napełniają się łzami. Ziewanie rozluźnia mięśnie twarzy, a przede wszystkim szczęki. Najłatwiej jest ziewać automatycznie lub na widok innej osoby, która ziewa – bo, jak wiadomo – ziewanie jest zaraźliwe!
Jak ćwiczyć? „Sztuczne” ziewanie polega na otwieraniu ust w podobny sposób, jak przy ziewaniu. Po trzech-czterech próbach wymuszonego ziewania zazwyczaj zaczynamy ziewać naturalnie. Ziewaj szeroko otwartymi ustami, zaciskając powieki. Przeciągnij się z całej siły, wyciągając ramiona w górę.
Odczuwalny efekt: poruszanie mięśniami narządu wzroku aktywuje je i rozluźnia. Jest to szczególnie ważne, gdyż podczas pracy przy komputerze oczy mało się poruszają. Dzięki ćwiczeniom mogą się ożywić i lepiej widzieć.
Jak ćwiczyć? „Ćwicz” w miarę możliwości na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie lub podczas spaceru. Stań w wygodnej, luźnej pozycji, rozstawiając stopy na szerokość ramion. Kolana luźne. Głowa prosto, barki luźne, ramiona zwisają swobodnie wzdłuż ciała. W czasie wykonywania ćwiczenia oddychaj głęboko. Znajdź za sobą punkt na wysokości oczu, do którego będziesz wracać wzrokiem.
Skręć mocno tułów w lewo i w prawo. Co istotne: oczy pozostają otwarte. Pozwól oczom prześlizgiwać się po otoczeniu. Całe ciało pozostaje w ruchu do momentu, w którym oczy znajdą wspomniany punkt, potem powrót. Łącznie dwie do pięciu minut (tak, aby nie pojawiły się zawroty głowy).
Odczuwalny efekt: akomodacja to proces mający na celu dostosowanie soczewek Twoich oczu do odległości od obserwowanego obiektu tak, aby był widziany ostro i klarownie. Szczególną pracę wykonuje tutaj mięsień rzęskowy, otaczający soczewkę oka i decydujący o jej kształcie (wyciąganie, spłaszczanie, uwypuklanie). W ten sposób mięsień ten dopasowuje jej kształt do odległości od obserwowanego przedmiotu. Akomodacja to bardzo skuteczne ćwiczenie oka, które również pomaga jego muskulaturze rozluźnić się.
Jak ćwiczyć? Podczas wykonywania ćwiczenia oddychaj spokojnie i głęboko. Zasłoń lewe oko lewą dłonią. Prawą dłoń trzymaj przed prawym okiem – ramię ma być lekko zgięte. Obserwuj powierzchnię dłoni. Skup wzrok na jednym punkcie i zacznij zbliżać dłoń do oka. Ustawiaj ostrość wzroku cały czas na tym punkcie. Zatrzymaj dłoń blisko twarzy. Następnie cofnij dłoń do pozycji wyjściowej – oko cały czas wpatruje się w ten sam punkt. Powtórz ćwiczenie trzy razy, a następnie zmień oko.
Odczuwalny efekt: w ciemności siatkówka wraz z komórkami wzrokowymi regenerują się. Oczy i mięśnie oczu rozluźniają się. Jednocześnie można samemu się wyłączyć, zaprzestając myślenia o wrażeniach i bodźcach z całego dnia. Dokładnie taki efekt osiągamy przy pomocy palmowania.
Wykonuj to ćwiczenie w każdej wolnej chwili – również podczas męczącej pracy przy komputerze. Będzie to doskonały trening oczu.
Jak ćwiczyć? Potrzyj o siebie dłonie wewnętrznymi stronami. Czujesz przyjemne promieniujące ciepło? Połóż teraz dłonie obok siebie nad zamkniętymi oczami, nie dociskając i nie dotykając do powiek. Oczy pozostają luźno zamknięte, a nos odsłonięty tak, aby możliwe było swobodne oddychanie.
Spróbuj odpoczywać w ten sposób przez około 2 minuty, całkowicie wyłączając również myśli. Oddychaj spokojnie i równomiernie. Korzystaj z otaczającej cię ciemności. Następnie zdejmij dłonie z twarzy. Oczy niech pozostaną jeszcze przez chwilę zamknięte. Otwórz oczy delikatnie mrugając nimi, jednocześnie ziewając.
Jeszcze lepiej: palmowanie na stojąco
Ćwiczenie to można wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej. Najlepiej jednak ćwiczyć na stojąco, zwłaszcza jeśli wcześniej spędziliśmy dużo czasu siedząc przed monitorem. Rozluźniasz wtedy także plecy.