Udar. Przy najmniejszym podejrzeniu zażyj natychmiast aspirynę

Udar. Przy najmniejszym podejrzeniu zażyj natychmiast aspirynę

dr Ulrich Fricke

15 września 2018

Udary, zanim wystąpią w stanie ostrym, często są poprzedzone swoistymi zwiastunami: są to tak zwane mini udary lub (medycznie) „przemijające ataki niedokrwienne”. Wywołują je zatkane naczynia doprowadzające krew do mózgu, które samoistnie się odblokowują. Pojawiają się takie objawy jak: bezwład, krótkotrwałe problemy z mową, pamięcią i widzeniem, które po kilku minutach mijają, ponieważ skrzep rozpuszcza się.

Udar. Przy najmniejszym podejrzeniu zażyj natychmiast aspirynę

Jednak po takim ataku ryzyko udaru jest bardzo wysokie: na stu pacjentów dziesięciu doznaje w następnych dniach ponownie mini lub „prawdziwego” udaru. To ryzyko można obniżyć, gdy zaraz po wspomnianych zwiastunach zażyjemy substancję czynną z aspiryną – kwas acetylosalicylowy (aspirynę), który hamuje krzepnięcie krwi. Tak wykazała analiza ponad 50 000 danych pacjentów, którą przeprowadzili specjaliści z uniwersytetu w Oxfordzie (Anglia), opublikowana w czasopiśmie specjalistycznym The Lancet. Według statystyk, po zażyciu kwasu acetylosalicylowego tylko dwóch na stu pacjentów, u których wystąpiły zwiastuny udaru, faktycznie doznawało udaru.

Co można zrobić

Eksperci radzą, jako krok zaradczy, zażycie natychmiast po wystąpieniu zwiastunów dawki 300 mg kwasu acetylosalicylowego. Oczywiście należy iść po wystąpieniu symptomów do lekarza – natychmiast, a nie dopiero w następnych dniach! Eksperci mówią o pewnym ryzyku zażywania kwasu acetylosalicylowego: około 10% wszystkich udarów jest wywoływanych przez pęknięcie naczyń (a więc nie przez skrzep). W tych wypadkach kwas acetylosalicylowy mógł nawet zwiększyć krwawienie w mózgu. Jednak mini udary prawie zawsze bywają tylko zwiastunami skrzepów – a nie pęknięcia naczyń.

Słowa kluczowe:
udar mózgu

Więcej Artykułów