W ostatnich latach zima charakteryzuje się wieloma kaprysami pogodowymi. Jednego dnia jest na plusie, drugiego występują przymrozki i gołoledź. Nasze ciało musi się do tego dostosować. Oto moje wskazówki, jak radzić sobie ze zmienną zimową pogodą.
Ważne jest, aby teraz dobrze się przygotować na ewentualne skutki zmiennej zimowej pogody.
Szczególnie teraz pojawia się powszechny, ale raczej nieszkodliwy problem – krwawienie z nosa. Jednakże należy mu zapobiegać. Jest to pierwszy efekt działania suchego, sztucznie ogrzewanego powietrza na nasze wrażliwe błony śluzowe. W miarę upływu czasu, często pojawia się także suchy kaszel lub zapalenie spojówek. Są to również efekty działania suchego powietrza w naszych pokojach.
Jako środek zapobiegawczy polecam inhalację ciepłą parą wodną do pielęgnacji nosa i w przypadku nadwrażliwości. W garnku rozgrzej wodę, dodaj kilka kropli oleju eukaliptusowego (2 do 3 kropli) lub po prostu sól (2 łyżeczki), połóż ręcznik na głowie i lekko pochyl się nad garnkiem. Nie za głęboko, by nie poparzyć się parą. Wdychaj parę przez 10-15 minut. Oddychaj naprzemiennie przez nos i usta.
Można również kupić w aptece zestawy do płukania nosa. Roztwory soli kupuje się w niewielkich saszetkach jednorazowego użytku. Płukanki te mają również działanie łagodzące błonę śluzową i łatwo je wykonać.
Maści lub krople z solą morską również pomagają na zapalenie błony śluzowej nosa. Kup preparat bez konserwantów takich jak chlorki benzalkoniowe. W przypadku ostrego zapalenia można używać maści do nosa przez kilka dni, dzięki czemu oddychanie przez nos będzie prostsze i nie rozwinie się u nas zapalenie zatok.
Jeśli jednak padłeś już ofiarą krwawienia z nosa, a twoje błony śluzowe są bardzo suche, połóż na szyi wilgotną ściereczkę i lekko odchyl się do tyłu. Ale nie kładź się! Krew nie powinna spływać do gardła.
Suche powietrze sprzyja również zapaleniu spojówek. Polecam krople i maści zawierające antybiotyk (z kortyzonem lub bez).
Z reguły stan zapalny, który objawia się poprzez zaczerwienione i swędzące oczy, ustępuje po kilku dniach. Jeśli tak nie jest, udaj się do lekarza rodzinnego, ponieważ przyczyną może być infekcja wirusowa. W takiej sytuacji trzeba natychmiast podjąć leczenie, ponieważ może się to rozprzestrzenić na rogówkę oka.
Wreszcie kilka słów na temat szczepień przeciwko grypie. Pamiętaj: grypa nie jest zwykłym przeziębieniem, a często poważną chorobą. W większości przypadków objawia się nawet wysoką gorączką powyżej 38,5°C, suchym, drażliwym kaszlem oraz bólem głowy i bólami kończyn.
Ponieważ wirusy grypy mogą łatwo dostosowywać się do otoczenia, co roku opracowywane są najnowsze szczepionki. Najlepszym czasem na szczepienia jest jesień, przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Omów ten temat z lekarzem rodzinnym. Szczepienia wykonywane są również w przychodniach.
Zalecam, by w tym roku zaszczepić się tak zwaną szczepionką tetrawalentną. Zawiera ona cztery szczepy wirusa zamiast trzech poprzednich i w ten sposób zapewnia lepszą ochronę przed grypą.