Jesień potrafi pokazać się zarówno ze swojej letniej, jak i ze swojej ekstremalnie jesiennej – chłodnej, zimnej i deszczowej strony. Jednak największą zmianą jest suche powietrze bijące od grzejników, które w październiku ostatecznie zastępują nam wysokie letnie temperatury.
Suche powietrze z kaloryferów przede wszystkim wysusza nasze błony śluzowe. Nos i gardło potrzebują wtedy szczególnej pielęgnacji i ochrony. Zwłaszcza wtedy, gdy cierpimy na przewlekłe dolegliwości, takie jak alergie.
Jeżeli błony śluzowe są za bardzo wysuszone, pochodzące z zewnątrz patogeny nie mają problemu, aby się w nich osadzić.
Rada lekarza na krwotok z nosa
|
To samo dotyczy się również wysuszenia oczu, ponieważ może to szybko doprowadzić do bolesnego zapalenia spojówek, które objawia się między innymi zaczerwienieniem oczu. W ostrym przypadku polecam maści i krople zawierające antybiotyki. Czasami jednak nie możemy sami pozbyć się stanu zapalnego oka. Jest to znak, że przyczyna nie leży w suchym powietrzu lub dymie, lecz może nią być infekcja wirusowa. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty! Zwykle pobiera on wymaz z oka, aby wykluczyć chorobę zakaźną oczu, czyli adenowirusowe zapalenie spojówek, która zazwyczaj objawia się właśnie pieczeniem w oku, złym samopoczuciem, bólami głowy i temperaturą.
Na własnej skórze przeżyłem, jak cała rodzina się zaraziła tą chorobą. Przenosi się ona wraz z uściskiem dłoni albo objęciem, jeżeli wcześniej dana osoba na przykład potarła sobie oko.
Kolejnym schorzeniem wynikającym z suchego powietrza jest chrypka. Dochodzi wtedy do obrzęku błony śluzowej krtani i strun głosowych. Tracą one przez to swoją zdolność do drgań. Jeśli głośnia przestanie się prawidłowo zamykać, chrypka się pogarsza.
Rozkoszuj się złotą jesienią, ale dbaj o swoje zdrowie, szczególnie w czasie tej zmiennej pory roku, która dla organizmu i psychiki jest sporym obciążeniem.
8 porad lekarskich na chrypkę:
|