Czujniki stwarzają problemy

Czujniki stwarzają problemy

Dr med. Rainer Limpinsel

15 września 2018

Coraz więcej diabetyków korzysta z umieszczanych długofalowo czujników, które działają z systemami Flash Glucose Monitoring (FGM) i Continous Glucose Monitoring (CGM). Czujniki takie nakleja się na skórę. Klej zawiera akrylany. Chemikalia te stosowane są również w studiach pielęgnacji paznokci – alergia na te substancje jest od dawna znaną chorobą zawodową pracowników takich miejsc.

Czujniki stwarzają problemy

Amerykańskie Towarzystwo Alergii nadało więc akrylanom mało cieszący tytuł „Alergenu kontaktowego roku 2017”. Prawie żadna z osób dotkniętych tym problemem nie chciała zrezygnować z nowej możliwości pomiaru poziomu cukru we krwi. W Internecie krąży więc mnóstwo porad, jak mechanicznie oddzielić plasterek z klejem od skóry. Diabetolodzy również zalecają środki ochrony skóry, plastry ochronne, plastry silikonowe lub przeciwko pęcherzom czy płatki ochronne. Należy się również zastanowić, czy masz alergię kontaktową czy kontaktowe zapalenie skóry.

alergia kontaktowa

kontaktowe zapalenie skóry

dolegliwości pojawiają się po miesiącach

dolegliwości natychmiast

zwłaszcza przy jednoczesnej alergii na plastry

uzależnione od miejsca przyklejenia, obecności potu, tarcia

lokalne zaczerwienienie, nieznośny świąd na całym ciele

lokalne zaczerwienienie i lokalny świąd

nadwrażliwość przez całe życie

dolegliwości mogą ustąpić

Moja porada lekarska

Jeśli z powyższymi problemami udasz się do lekarza, zostaną one uznane oficjalnie. Dzięki temu producent będzie musiał podawać informację o składzie plastra. Możliwe również, że władze zmienią nawet wymogi związane z dopuszczaniem takich produktów na rynek.

Słowa kluczowe:
akrylcukrzyca

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów