Jak Qigong może pomóc diabetykom

Jak Qigong może pomóc diabetykom

Dr med. Rainer Limpinsel

15 września 2018

Na pierwszy rzut oka Qigong przypomina powolną gimnastykę. W rzeczywistości jest jednak pochodzącą z Chin prastarą nauką medytacji, opierającą się na ćwiczeniach ruchowych i koncentracji. W ramach tej nauki istnieje niezliczona ilość ćwiczeń. Według przeprowadzonych badań nt. wpływu Qigong na walkę z cukrzycą, po 3 miesiącach jej uprawiania wartość hemoglobiny glikowanej spada średnio o 0,7% (Sun i inni: Effect of Qigong on Glucose Control in Type 2 Diabetes; Diabetes Care, styczeń 2010, 33(1): e8-e8). W innych warunkach cukrzycy takie wyniki osiągają tylko dzięki tabletkom.

Jak Qigong może pomóc diabetykom

Według tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC) przez całe ciało człowieka przebiegają meridiany (linie energetyczne). Istnieje 12 meridianów głównych, których nazwy pochodzą od nazw narządów. Meridiany Yin biegną od palców stóp do narządów wewnętrznych i od narządów wewnętrznych do palców dłoni, natomiast meridiany yang od palców dłoni do twarzy i od twarzy do palców stóp. Stres i choroby powodują blokadę meridianów. Qigong przywraca przepływ energii. „Qi” to nazwa ogólnej energii życiowej, natomiast gong oznacza „opiekę, pielęgnację”.

Tradycyjna Medycyna Chińska zaleca Qigong

Tradycyjna medycyna chińska klasyfikuje cukrzycę jako chorobę Xiao-Ke, czyli jedną z chorób spowodowanych suchością. Choroby takie mogą mieć kilka przyczyn:

  • zaburzenia metaboliczne,

  • obciążenia natury emocjonalnej,

  • przeciążenie.

Czyż to nie jest niesamowite? Przecież tradycyjna medycyna chińska mówi to samo, co zachodnia medycyna akademicka.

Ważne wskazówki dla początkujących

1. Ćwicz codziennie i nie spodziewaj się natychmiastowych efektów.

2. Przeznacz na ćwiczenia odpowiednią ilość czasu.

3. Oddychaj spokojnie i odpręż się.

4. Jeśli masz więcej czasu, wycisz się na 10 minut przed ćwiczeniami.

5. Uprawiaj Qigong w wygodnym ubraniu i w spokojnym miejscu.

6. Doskonałą jakość Qigong daje ćwiczenie na łonie natury.

Zaczynamy!

  • Stań, obciążając równomiernie przedstopia i pięty.

  • Nogi nie przyjmują kształtu liter X ani O.

  • Kolana znajdują się pionowo nad stopami.

  • Unikaj lordozy, nie rozciągaj również nadmiernie lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

  • Klatka piersiowa powinna być odprężona.

  • Wyprostuj szyję tak, aby Twoja głowa znalazła się w pozycji, jakby ktoś ciągnął cię za włosy do góry.

  • Palce lekko rozwarte i zgięte.

  • Język swobodnie dotyka podniebienia.

Najlepsze ćwiczenie dla początkujących: przeganianie chmur

Powolny wdech

Przy wdechu prostujesz nogi i odwodzisz ręce przed ciałem półokrężnym ruchem. Twoje spojrzenie podąża za dłońmi. Gdy te znajdą się na wysokości głowy, obróć ręce, nie zmieniając odległości dłoni.

Obróć ręce i dłonie do zewnątrz tak, aby wnętrza dłoni skierowały się do nieba. Grzbiet lewej dłoni opiera się o wnętrze prawej dłoni. Skieruj wzrok na grzbiet dłoni.

Powolny wydech

Przy wydechu rozłóż ramiona na boki i opuszczaj je kolistym ruchem. Pamiętaj o maksymalnym rozciągnięciu ramion, gdy dłonie znajdą się na wysokości barków.

Obróć przy tym ramiona tak, by zataczany nimi krąg zmniejszał się wraz z ruchem w dół. Ruch kończymy, gdy dłonie spotkają się na wysokości brzucha w odległości trzech centymetrów od siebie.

Opuszczając ręce, zegnij jednocześnie kolana. Kucnij możliwie najgłębiej, nie tracąc jednak prawidłowej pozycji i nie odrywając pięt od podłoża.

Bardzo ważne: Twoja wyobraźnia

Podczas wdechu wyobraź sobie, że Twoje ciało rośnie i staje się wysokie jak wieżowiec, natomiast przy wydechu maleje i staje się wielkości piłki tenisowej. Taka wyimaginowana zmiana centrum Twego ciała wzmacnia równowagę i skutkuje wyśrodkowaniem Twojego ja.

Porada lekarza

Qigong to rodzaj ćwiczeń o długotrwałym działaniu. Dlatego lepiej ćwiczyć codziennie 5 minut, niż raz w tygodniu 30 min.

Dobrze wiedzieć

Z Qigong wywodzi się Tai-Chi. Granica między Qigong a Tai-Chi jest płynna. Qigong to praca nad energią, natomiast Tai-Chi to sztuka walki, która skupia się na pracy z energiami. Tai-Chi jest ukierunkowane na konkretny cel, Qigong wykracza poza ten cel.

Kulki Qigong

Zdarza się, że stresujący dzień w pracy albo wyzwania dnia codziennego wytrącają nas z równowagi. Pomocne mogą okazać się tu kule Qigong, które przywrócą równowagę Yin i Yang w Twoim ciele.

Podczas ćwiczenia kulki wydają z siebie przyjemny dźwięk, co odpręża i poprawia koncentrację.

Klasyczne kule Qigong mają średnicę od 3,5 do 4,5 cm. Początkujący powinni ćwiczyć z mniejszymi kulami. W ten sposób uczą się jak z nich korzystać. Koszt ok. kilkudziesięciu złotych za parę.

Podsumowanie

Qigong to wspaniała pomoc dla diabetyków. Obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej o 0,7% to doskonały wynik. Dostępna jest pełna gama ćwiczeń w ramach Qigong, dlatego początkowo warto ćwiczyć w oparciu o filmy wideo.

Filmy można znaleźć w serwisach internetowych z różnorodnymi filmami i materiałami video, wpisując hasło „qigong. Można też kupić instruktażową płytę DVD.

Słowa kluczowe:
cukrzycaqigongTMC

Więcej Artykułów