Inhibitory SGLT-2 to jedna z najnowszych grup leków hipoglikemizujących, których mechanizm działania polega na wywołaniu cukromoczu, dzięki temu dochodzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi.
Inhibitory SGLT-2, zwane flozynami, mają długą historię, ponieważ zostały odkryte 200 lat temu. Jednak o ich protekcyjnym działaniu na układ sercowo-naczyniowy dowiedzieliśmy się dopiero w 2015 roku. Od tego czasu flozyny są bardzo popularną grupą leków pojawiającą się na całym świecie w zaleceniach medycznych leczenia cukrzycy.
Od niedawna na rynku polskim pojawił się preparat zawierający połączenie flozyny z metforminą - Synjardy, tj empagliflozyna i metformina zawarta w jednaj tabletce: ilość empaglifozyny wynosi 12,5 mg, a metforminy 1000 mg. Lek dawkuje się dwa razy na dobę, a w jednym opakowaniu jest 60 tabletek. Przy stosowaniu leku mamy dwa ograniczenia. Pierwszym z nich jest idealna funkcja nerek definiowana jako GRF powyżej 90 ml/min. Oznacza to,że jeżeli czynność nerek jest nieco upośledzona, to leku nie możemy zapisać. Drugim ograniczeniem jest oczywiście cena, ponieważ nie jest to lek refundowany. Wskazania do terapii obejmują pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 przyjmujących leki doustne lub stosujących insulinoterapię.