Pilates: perfekcyjny program ruchowy dla diabetyków

Prawie 100 lat temu Niemiec Josef Hubertus Pilates opracował swój program aktywności fizycznej, który wkrótce później podbił Stany Zjednoczone. Ćwiczy go wiele gwiazd, które dzięki niemu utrzymują piękno i sprawność fizyczną. Jako całościowy trening fizyczny pilates stanowi również idealne rozwiązanie dla cukrzyków.

Pilates: perfekcyjny program ruchowy dla diabetyków

Trenuj jak gwiazda Hollywood

Piękne w pilatesie jest to, że wszystkie ćwiczenia wykonuje się bardzo powoli i z namysłem. Dzięki temu ćwiczymy przede wszystkim głęboko położone mięśnie, znajdujące się bezpośrednio przy kręgosłupie oraz przy stawach. Nasze ciało staje się silniejsze i bardziej elastyczne. A im silniejsze ciało, tym więcej kalorii spala ono również w stanie spoczynku. Dzięki temu na dłuższą metę tracisz zbędne kilogramy. A każdy gram na wadze mniej to krok w kierunku lepszego poziomu cukru we krwi.

3 kolumny pilatesu

Gdy ćwiczysz pilates, wykonujesz ćwiczenia siłowe i rozciągające oraz świadomie oddychasz. Są to 3 czynniki istotne dla zdrowia. Dbasz o zdrową i prawidłową postawę ciała. Pomimo że ryzyko kontuzji w czasie pilatesu jest bardzo niewielkie, warto na początku zapisać się na kurs. Zajęcia tego typu znajdziesz w okolicznych domach kultury i klubach sportowych.

5 najlepszych ćwiczeń pilatesu dla początkujących

  1. Pelvic Curl

Połóż się na plecach i ugnij nogi.

Delikatnie unieś do góry miednicę. Jeśli ci się to uda, unoś wyżej, tak aby twoje ciało od klatki piersiowej do kolan utworzyło jedną prostą linię. Jeśli ci się nie uda tego wykonać, to nic złego się nie dzieje. Ważny jest ruch miednicy. Unoś kręgosłup krąg po kręgu. Ćwiczenie to cię zmobilizuje. Jest on bardzo dobre dla osób, które dużo jeżdżą samochodem.

2. Feniks

Połóż się na plecach i ugnij nogi.

Unieś jedną nogę i obejmij dłońmi kolano. Następnie wykonaj ten sam ruch dla drugiej nogi. Ćwiczenie to witalizuje twoje biodra. Jest idealne dla wszystkich, którzy dużo siedzą.

3. Bez balastu

Stań prosto. Następnie „podwiń” głowę do kręgosłupa. Opuść ją tak nisko, jak tylko jesteś w stanie to zrobić bez zbytniego wysiłku. Ćwiczenie to pomaga rozluźnić barki i plecy.

4. Piękne ramiona

Wstań luźno i unieś obie ręce do góry.

Skrzyżuj dłonie z tyłu głowy. Ręce w tej pozycji unieś do góry w stawach barkowych. Ćwiczenie to pomaga pozbyć się nadmiernego napięcia i zredukować stres. Ponadto rozluźnia kark i barki, jednocześnie mobilizując stawy barkowe.

5. Szczęście pleców

Połóż się płasko na plecach, odwiedź ręce od tułowia i ugnij nogi. Następnie przechyl głowę w jedną stronę, a kolana w przeciwną stronę. Następnie wykonaj ten sam ruch w odwrotnym kierunku. Ćwiczenie to wpływa korzystnie na ruchomość twojej talii oraz działa rozluźniająco. Aktywizuje ukośne mięśnie brzucha i prostowniki pleców.

O czym należy pamiętać?

Wykonuj wszystkie ćwiczenia po 6 razy (ewentualnie po 6 razy na każdą stronę ciała). Działaj bardzo powoli. Zwracaj uwagę na to, co robisz. Wyłącz telewizor i wszelkie źródła dźwięków w otoczeniu. Miej na sobie wygodne ubranie.

Słowa kluczowe:
cukrzycapilates

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów