Przytępienie słuchu u cukrzyków: można się przed nim chronić lub złagodzić występujące już objawy

Przytępienie słuchu u cukrzyków: można się przed nim chronić lub złagodzić występujące już objawy

Dr med. Rainer Limpinsel

15 września 2018
Przytępienie słuchu u cukrzyków: można się przed nim chronić lub złagodzić występujące już objawy

Jeśli poziom cukru we krwi w związku z cukrzycą jest ciągle zbyt wysoki, może dojść w organizmie do zaburzeń układu krążenia i uszkodzenia nerwów. Kanadyjscy laryngolodzy z Montrealu przeprowadzili metaanalizę. Zbadali słuch diabetyków i osób niechorujących na cukrzycę przy pomocy audiometrii tonalnej lub audiometrii odpowiedzi wywołanych pnia mózgu (Akinpelu et al.: Is type 2 diabetes mellitus associated with alterations in hearing? A systematic review and meta-analysis. Laryngoscope 2014 Mar;124(3):767-76). Otrzymali przerażający wynik: Diabetycy dwa razy częściej cierpią na niedosłuch!

Liczby mówią same za siebie

Parametr

Wynik badania

Próg słyszalności tonów prostych 6 do 8 kHz

u diabetyków o 8 db gorszy

Próg słyszalności tonów prostych

60% diabetyków

minimalnie 25 dB

30% osób zdrowych

(lekkie przytępienie słuchu)

(70% wieloletnich diabetyków)

Niedosłyszenie

21% diabetyków

niskich tonów

9% osób zdrowych

Niedosłyszenie

54% diabetyków

wysokich tonów

32 % osób zdrowych

To że wyniki u diabetyków wypadają gorzej związane jest z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Istnieją dwa powody, dla których podwyższony cukier może prowadzić do przytępienia słuchu.

  1. Drobne naczynia krwionośne dochodzące do ucha wewnętrznego są zatykane przez zbyt wysoki cukier we krwi.

  2. Cukrzyca uszkadza nerwy, które przewodzą wrażenia dźwiękowe z ucha do mózgu.

O tym świadczy wartość decybeli (dB)

Decybele to miara natężenia dźwięku. Obliczenie ich jest bardzo skomplikowane, gdyż wartość zmienia się w skali logarytmicznej.

dB

Opis

10

spokojne oddychanie

20

szeptanie

50

normalna rozmowa

70

hałas w dużym pomieszczeniu biurowym

90

hałas ciężarówki, chrapanie

110

koncert muzyki rockowej

130

granica bólu

Radio w kuchni włączone na cały regulator wydaje dźwięk o natężeniu około 90 dB. Jeśli postawimy identyczne radio tuż obok i ustawimy taką samą głośność to łącznie natężenie dźwięku wyniesie 93 dB.

Uwaga! Ucho cierpi z powodu hałasu, a tym bardziej przy wysokim poziomie cukru we krwi!

5 najlepszych rad jak chronić słuch

  1. Jeśli nagle słyszymy bardzo głośny dźwięk, należy natychmiast zatkać uszy palcami. Przejeżdżający obok wóz policyjny na syrenie wydaje dźwięk o natężeniu 140 dB!

  2. Należy nosić ochronę słuchu, jeśli przebywamy w głośnym otoczeniu (młot pneumatyczny, dmuchawa do liści czy kosiarka spalinowa) – specjalne nauszniki, zatyczki do uszu itp.

  3. Audiometrysta przygotuje nam indywidualnie dopasowane silikonowe zatyczki do uszu. Można je wtedy nosić godzinami, bez odczuwania ucisku w uszach.

  4. Ostatnio pojawiły się także słuchawki, które aktywnie redukują hałas z zewnątrz (np. QuietComfort firmy Bose, niestety dosyć drogie). Dzięki nim można w samolocie lub w pociągu słuchać ciszej swojej ulubionej muzyki.

  5. Jeśli chorujemy na cukrzycę należy koniecznie utrzymywać w równowadze poziom cukru we krwi. Gdy pojawią się uszkodzenia słuchu z powodu cukrzycy, zmiany te są nieodwracalne.

Woskowina: Wróg i przyjaciel zarazem

Woskowina utrzymuje bakterie i bród z dala od błony bębenkowej. Uszy po prysznicu lub kąpieli należy czyścić wyłącznie opuszką małego palca. Jeśli zbiera się zbyt dużo woskowiny, przywróceniem prawidłowego słyszenia powinien się zająć laryngolog.

Sprawdzenie słuchu

Należy potrzeć delikatnie kciuk o palec wskazujący w pobliżu ucha. Jeśli usłyszymy cichy szelest, słuch nie jest mocno przytępiony.

Aparaty słuchowe łagodzą objawy

Jeśli za problemami ze słuchem kryje się w istocie cukrzyca, operacja czy leczenie nic nie pomoże. Te mogą jedynie pomóc w przypadku nagłej utraty słuchu, przy zapaleniach, otosklerozie lub nowotworze. W przypadku cukrzycy laryngolodzy leczą wyłącznie objawy przytępienia słuchu. Pomagają w takiej sytuacji aparaty słuchowe.

  • Aparaty umieszczane za uchem są bardzo popularne i stosowane w 90% przypadków. Nowoczesnych aparatów nie widać. Nadają się do każdej utraty słuchu. Są wytrzymałe, mało podatne na zakłócenia i mogą być stosowane przez osoby z ograniczonymi zdolnościami motorycznymi i czuciowymi.

  •   Aparaty wewnątrzuszne są o wiele mniejsze, gdyż wkłada się je całkowicie do przewodu słuchowego. Dlatego też ucho musi być zdrowe i nie posiadać żadnych deformacji. Takie aparaty nie nadają się w przypadku bardzo dużej utraty słuchu.

Diabetykom zaleca się rutynowe badanie słuchu. Próg słyszalności u większości badanych diabetyków leży znacznie poniżej 30 dB i nie prowadzi do obniżenia jakości życia. Kanadyjskie meta badania nie dostarczyły żadnych dowodów na to, że diabetycy często doświadczają większej utraty słuchu. Jednak poziom cukru we krwi ma kardynale znaczenie. Jeśli poziom HbAlc jest podwyższony, słyszymy przeciętnie o 3,5 dB gorzej niż dobrze leczony diabetyk z kontrolowanym poziomem cukru. Wykazało to inne opracowanie (Konrad et al.: Hearing Impairment in Relation to Severity of Diabetes in a Veteran Cohort. Ear Hear 2015, 36(4)).

Więcej Artykułów