Samodzielne zdjęcia siatkówki oka dla pacjentów z retinopatią cukrzycową

Samodzielne zdjęcia siatkówki oka dla pacjentów z retinopatią cukrzycową

dr Luiza Napiórkowska

15 września 2018

Od niedawna na rynku polskim pojawiła się możliwość samodzielnego wykonywania zdjęć siatkówki.

Samodzielne zdjęcia siatkówki oka dla pacjentów z retinopatią cukrzycową

Do tego celu potrzebny jest smartfon, odpowiednia aplikacja oraz nakładka zwana D-eye, która zamienia nasz telefon w cyfrowy oftalmoskop - urządzenie zdolne do wykonywania zdjęć i nagrywania dna oka bez jego rozszerzania za pomocą specjalnych okulistycznych kropel. Obrazowanie to nie wymaga też użycia dodatkowego źródła światła. Jest to urządzenie szczególnie polecane dla osób z retinopatią, które wymagają częstej kontroli okulistycznej.

Dysponując taką nakładką, możemy w prosty i przystępny sposób wykonać z bliskiej odległości, tj, około 1cm, zdjęcie naszego oka, które uwidocznia nerw wzrokowy, plamkę żółtą i naczynia. Tak wykonane zdjęcie możemy drogą elektroniczną przesłać naszemu lekarzowi okuliście, który oceni, czy obraz choroby jest stabilny (wtedy zaleci kolejne zdjęcia za kilka tygodni) lub w przypadku obecności nowych zmian, zaleci pilną wizytę kontrolną.

Ten sposób kontroli nie tylko zaoszczędza nasz cenny czas, ale też chroni nas przed nieprzyjemnym rozszerzaniem źrenic i następowym kilkugodzinnym zaburzeniem widzenia. Urządzenie to jest nie tylko polecane pacjentom z chorobami oczu, ale także pediatrom, lekarzom rodzinnym, neurologom, czy lekarzom izby przyjęć. Cena takiego urządzenia to ok. 1800 zł.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów