Jest w lekach, pastach do zębów, a nawet w produktach spożywczych. Naukowcy wykryli ją w trzustkach osób z cukrzycą typu drugiego. Chodzi o dwutlenek tytanu.
- Wstępne wyniki wskazują na możliwość, że cukrzyca typu 2 może być schorzeniem związanym z wywołanym dwutlenkiem tytanu chronicznym stanem zapalnym trzustki, podobnym do wywołanych kryształkami zapalnych chorób płuc, takich jak pylica krzemowa czy azbestowa - mówi prof. Adam Heller, autor badania.
Badacze wyjaśniają, że choć w ludzkim organizmie występują różnorodne związki metali, to w naturalnym stanie nie ma w nim tytanu. Tymczasem dwutlenek tytanu jest powszechnie stosowany w produktach codziennego użytku. To najczęściej używany biały barwnik, jaki dodaje się m.in. do farb, kosmetyków, past do zębów, leków, plastików, papieru, a także produktów żywieniowych.
„Wzrost użycia dwutlenku tytanu w ciągu ostatnich pięciu dekad może przyczyniać się do epidemii cukrzycy typu 2” - mówi prof. Heller. Autorzy badania opisanego na łamach pisma „Chemical Research in Toxicology” rozpoczęli już kolejny projekt z wykorzystaniem większej liczby próbek, który ma sprawdzić zauważoną zależność. Oprac. AG/PAP