Trenując pilates ćwiczymy przede wszystkim mięśnie głębokie, które leżą bezpośrednio przy kręgosłupie i stawach. Ciało staje się silniejsze i elastyczniejsze. Im silniejszy organizm, tym więcej kalorii zużywamy podczas samego spoczynku. W dłuższej perspektywie czasu następuje utrata masy ciała. Każdy gram mniej skutkuje z kolei lepszym poziomem cukru we krwi, co jest naukowo udowodnione. Pilates więc jest jako kompleksowy trening ciała szczególnie korzystny dla diabetyków.
Jeśli trenujemy metodą pilates, wykonujemy ćwiczenia siłowe i rozciągające, a jednocześnie ćwiczymy świadome oddychanie. To trzy pozytywne czynniki na raz. Dbamy o zdrową i prawidłową sylwetkę.
Dobrze wiedzieć
Pilates wymyślił w 1920 roku urodzony w Mönchengladbach Joseph Hubert Pilates. Co do zasady, trening został stworzony dla mężczyzn. Tylko przypadek sprawił, że tak wiele kobiet się nim zainteresowało. Pierwsze studio pilatesu powstało bowiem w Nowym Jorku w szkole baletowej. Pilates nie jest nazwą zastrzeżoną, dlatego dzisiaj istnieje wiele różnych metod i instytucji oferujących taki trening.
Pilates jest prosty
Każde ćwiczenie należy wykonać sześć razy (ewentualnie po sześć razy na każdą stronę). Należy również ćwiczyć powoli i koniecznie zwracać uwagę na to, co się robi. Bądź świadomym procesu oddychania. Trenuj w spokojnym otoczeniu, w wygodnym ubraniu.
Rolowanie miednicy
To ćwiczenie mobilizuje organizm. Jest bardzo dobre dla ludzi, którzy dużo siedzą.
Połóż się na plecach, nogi zgięte w kolanach.
Powoli podnoś swoją miednicę. Kręg za kręgiem.
Po wyćwiczeniu kręgosłup i uda będą znajdowały się w powietrzu w jednej linii. Nie należy się zbyt obciążać. Ćwiczenia mają sprawiać przyjemność.
Feniks (aktywacja bioder)
To ćwiczenie pobudza biodra i doskonale nadaje się do ćwiczenia stabilnej pozycji.
Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami w kolanach. Podnieś nogę i złap ją obiema rękami pod kolanem. Następnie zmień nogę.
Ramiona
To ćwiczenie rozluźnia napięcia i służy dodatkowo rozładowaniu stresu. Ponadto rozluźnia mięśnie karku i ramiona, uruchamiając staw barkowy.
Stań prosto w swobodnej pozycji, wyciągnij ręce do góry. Załóż ręce za głowę i w tej pozycji podnoś barki do góry.
Rozluźnienie pleców
To ćwiczenie zapewnia gibkość talii i natychmiastowe odprężenie. Aktywuje skośne mięśnie brzucha i mięsień prostownik grzbietu (joga nazywa to ćwiczenie „krokodylem”).
Połóż się płasko na plecach, rozłóż ręce na boki i podkurcz nogi w kolanach. Obróć głowę w jedną stronę, a obydwa kolana w drugą. Następnie zmień stronę i ponownie wykonaj przejście.
Bez obciążenia
To ćwiczenie rozluźnia ramiona i plecy.
Stań prosto. Powoli schyl się do przodu zginając cały kręgosłup począwszy od głowy. Należy schylić się tak głęboko, na ile potrafimy to zrobić bez trudu.